החלטת האקדמיה ללשון עברית לגבי המונח ADHD

מהיום המונח ADHD בעברית ייקרא *הפרעת קשב ופעלתנות יתר*
במשך הרב מאוד זמן חברי העמותה ואנשי מקצוע העוסקים בתחום ניסו לשנות את המושג הרפואי הפרעת קשב וריכוז למונח הנכון המדוייק המקצועי המתאים להגדרה באנגלית Attention Deficit Hyperactivity.
משום מה לפני הרבה מאוד שנים החליטו להוסיף למילה ״קשב״ גם את המילה ״ריכוז״, מה שאינו נכון ואינו נמצא כלל בהגדרה באנגלית.
הדבר גרם לזילות של המונח הרפואי ונתן תחושה כאילו לכולם יש הפרעת קשב כי למי מאיתנו אין הסחות דעת או בעיות של ריכוז כשאנחנו חיים בעולם עם אינסוף גירויים.
כשלכולם יש קושי זה הופך לנורמה וכשזה נורמה אין סיבה להתייחס לתת לזה מקום, הנגשה, התאמות התייחסות אחרת כפי שאותם אנשים שיש להם הפרעת קשב ופעלתנות יתר זקוקים
לכן חשוב היה לדייק את המונח!!!
השם הוא רק עניין סמנטי? ממש לא. השם מגדיר את הבעיה ומחייב מתן התייחסות נאותה.
לאותם 10% של האוכלוסיה המאובחנת עם ADHD המתמודדת עם הקשיים בכל יום ובמצבים לא פשוטים עבורם זו לא מתנה כפי שבארקלי אמר כל מה שהם עושים ומצליחים בו זה למרות הפרעת הקשב שלהם.
עבורם היה חשוב להגדיר ולהסביר שהמונח המקצועי משקף את הקושי שלהם בקשב ובפעלתנות יתר.
כשפנינו לאקדמיה ללשון עברית היה חשוב להוריד את המילה ״ריכוז״ משום שהריכוז הוא ביטוי כמו דחיינות התארגנות ולא ההגדרה של ההפרעה.
כשניפגשנו בדיונים, עלה גם הצורך להגדיר את המונח היפראקטיביות והמילה פעלתנות ולא פעילות נבחרה בגלל העובדה שפעילות היא יזומה כלומר פעילות ספורט, פעילות חינוכית… אני יוזם בפעלתנות יתר איני שולט היא קיימת ואני צריך להתמודד עימה.
אני רוצה להודות לגב' ויקי טפליצקי סעדון וצוות חברי האקדמיה ללשון עברי שגילו סבלנות, מקצועיות ורצינות אינסופית עד שהתקבלה ההחלטה

אני רוצה להודות לכל עשרות אנשי המקצוע שהצטרפו לדיונים, הביעו את דעתם ואני שמחה לומר שהמונח אכן זכה בהכרה של כל מגוון הדיסיפלינות (הרפואיות, מקצועות הבריאות והחינוכיות)העוסקות בתחום של הפרעת קשב ופעלתנות יתר ADHD

    תפריט נגישות