אתם לא לבד!
העמותה הישראלית להפרעת קשב

משחקים ופעילויות להורדה לכל הקבצים

שאלות נפוצות כל השאלות שרציתם לשאול ולא ידעתם איפה

איך מזהים הפרעת קשב?

"הפרעת קשב היא הפרעה נוירו התפתחותית שעוברת בתורשה. הפרעה רפואית לכל דבר ועניין! נכון, האבחון שלה מסתמך בעיקרו על ראיון קליני עם איש מקצוע, אך לו היה ניתן לעשות MRI לכל אדם עם הפרעת קשב היה ניתן לראות שיש שינויים במבנה המוח, וצורת התפקוד שלו. שינויים בקישורים בין איזורי מוח שונים, רשתות שיש בהם "בגים". מה הכוונה בהפרעה התפתחותית? הפרעה שאם לא מטפלים, יצטרפו אליה ספיחים שונים במהלך השנים".

עשר השאלות הכי נפוצות

אשמח לדעת האם בתקופת המעבר לתיכון, צריך לעשות את כל האבחונים וההתאמות מחדש?

כדי לא לפגוע בהתפתחות תקינה של מיומנויות חשובות ללומד עצמאי, אין התאמות באופן אוטומטי בשום שלב. היום אנחנו יודעים שנתינת התאמות ללא צורך פוגעת בהתפתחות התקינה של הלומד כלומד עצמאי. התוכנית החדשה "מלקות ללמידה" מדברת על ריבוי התאמות בלמידה/הוראה במקביל להפחתת התאמות בהיבחנות. במקומות שבהם עדיין לא נכנסה התוכנית, אבחון שנעשה אחרי כיתה ו' תקף לוועדת התאמות מחוזית בתיכון.

כיצד אפשר לעשות אבחון להפרעת קשב מעל גיל 18?

לפני הכל, דעו לכם: אתם עושים עבור עצמכם משהו חשוב, חיוני אפילו. אבחון מדויק וטיפול נכון שיגיע בעקבותיו עשויים להקל עליכם באופן משמעותי את ההתנהלות בבית, בעבודה, מול הילדים ומול בן הזוג. הנה קצת מידע על תהליך האבחון, שיעזור לכם להגיע יותר מוכנים ופחות חוששים. כמו אצל ילדים, גם אבחון מבוגרים נעשה בידי רופא מומחה: נוירולוג או פסיכיאטר, שאת ההפניה אליהם תקבלו מרופא המשפחה שלכם, או רופא משפחה שעבר התמחות בהפרעת קשב. תוכלו לבחור אם לעבור את האבחון במכון פרטי (לפני שאתם קובעים בדקו באילו תנאים אותו מכון עובד עם קופת החולים שלכם) או אצל רופא בקופת החולים; אל תהססו לבחור בדרך הזאת.

האם ניתן להקטין את השפעות הפרעת הקשב על חיי היומיום?

מאוד חשוב לנהל את הפרעת הקשב ולא שהיא תנהל אותנו. ניתן לשנות את אורח החיים בעזרת הרגלים של: בקרה, ארגון, מודעות ריאלית למשימות ותכנון. המפתח הוא להיות בבקרה ובמודעות - לדעת היכן החולשות והחוזקות שלי, כיצד אפשר לתקן או לשנות התנהגויות והרגלים ולדעת לעשות הערכה מחודשת. אני יודעת, מעשים הרבה יותר קשים מדיבורים אבל זה אפשרי ולגמרי משתלם, תמשיכו ללמוד, להכיר ולקבל כלים בסוף זה יצליח!

האם ישנן שיטות למידה שיכולות לעזור להתמודד עם נושאים שפחות מעניינים אותי? (בין אם בלימודים או בעבודה) עבדתי כמזכירה בחברה, בה לא הצלחתי לזכור איך נקרא כל פריט ולמה צריך אותו, כי זה כל כך לא עניין אותי.

כפי שאת מציינת, זוהי בעיה אופיינית אשר מהווה אתגר רציני. אין דבר שקשה יותר לאנשים עם הפרעת קשב מאשר השעמום. הם מוכנים לסבול ולכאוב כל דבר, רק לא להשתעמם. לכן הרבה פעמים אני טוענת, שלאנשים עם הפרעת קשב אין ברירה אלא למצוא תחום עיסוק, שממש מעניין אותם, כי לעומת אחרים, היכולת שלהם לעשות דברים רק כי צריך היא מוגבלת. בנוסף יש לכך כמה פתרונות – ▪️לא לוותר ולמצוא מקומות שמעניינים אותך יותר. ▪️לנסות ולמצוא עניין גם במקומות פחות מעניינים. ▪️תהיי אקטיבית, תשאלי שאלות, ותהיי מעורבת. לגבי שמות והקשר שלהם לתוכן, גם זה אתגר ידוע. הדרך היא "לתת להם סימנים". לדוגמה: לכתוב ספקים בצבע אחד ולקוחות בצבע אחר, לראות מה השם מזכיר. למשל הלקוחה שקוראים לה דליה היא דומה לגלית, שהייתה איתי בתיכון והשם שלה בא'-ב' הוא אחרי ג', כמו גלית וכדומה. להכין רשימה מפורטת של התיקיות והמסמכים שנמצאים בהן. המסר החשוב הוא לעשות ריבוי של דברים אקטיביים כי המנגנון האוטומטי והפסיבי לא עובד. בנוסף להיעזר באחרים ולעשות דברים שמעניינים אותי.

האם יכול להיות שהטיפול התרופתי להפרעת קשב מגביר את החרדה? האם יש העדפה לסוגי כדורים במקרה כזה?

כאשר לאדם יש חרדה, התרופות שעוזרות לו להתמקד יכולות גם למקד אותו בחרדה שלו. לכן הפתרון הוא לטפל במקביל, גם בהפרעת הקשב וגם בחרדה. כלומר לטפל בצורה ממוקדת בחרדה, בין אם על ידי טיפול פסיכולוגי או טיפול תרופתי, ובמקביל לתת טיפול להפרעת קשב. יש אנשים שלא מסתדרים עם התרופות הממריצות ולכן אפשר לתת תכשירים אחרים. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

מה הדרכים לטפל בהפרעת קשב ללא טיפול תרופתי?

טיפול תרופתי נמצא פעמים רבות כטיפול יעיל ומסייע בהתמודדות עם הפרעת קשב. יחד עם זאת, יש הרבה ילדים, נוער ומבוגרים שמתמודדים עם הפרעת הקשב שלהם ללא טיפול תרופתי - בין אם בליווי של מטפל, במפגשים של CBT (טיפול התנהגותי קוגניטיבי), או אסטרטגיות עבודה, במציאת דפוסי התנהגות בעצמם (מה שיותר אופייני למבוגרים). אנחנו ממליצים להתייעץ עם נוירולוג, פסיכיאטר או רופא קשב לגבי הטיפול המתאים. קבלת טיפול מתאים תשפיע על ההתמודדות היומיומית בכל תחומי החיים.

האם כדאי לציין שיש לי הפרעת קשב בראיון עבודה?

שאלה טובה ומורכבת, שכמובן התשובה עליה אינה פשוטה. חשוב לדעת מה הוא מקום העבודה, מהן הדרישות שלו וחשובה התחושה האישית שלך – כמה נוח לך לדבר על הפרעת הקשב שלך או כמה נוח לך להסתיר אותה מהסביבה? אם בחרת לדבר על זה בראיון, אפשר לציין את זה תוך כדי דגש על התפקוד ולא על ההגדרות. לדוגמה: אם קשה לך להתבטא בכתב, אפשר לציין שיש לך קושי בתחום זה ואתה מעדיף תקשורת בעל פה, אך יחד עם זאת חשוב לציין שיש לך פתרון, לדוגמא "קשה לי להתבטא בכתב, אז קודם כל קל לי להקליט את עצמי ואח"כ לכתוב באופן מסודר." כמובן שדבר זה אינו מתאים אם לב התפקיד הינו התבטאות בכתב בצורה שוטפת. חשוב גם לבחור תפקידים שמתאימים ליכולות ולכישורים שלך, ולא לאתגר יתר על המידה את תחומי הקושי.

אני מרגישה שקשה לי בקריאת מאמרים, כתבות, סיכומים ועוד… האם יש דרך או שיטה יעילה שיכולה לעזור לאנשים עם הפרעת קשב ?

ריכזנו לך כאן טיפים לקריאה- איך עושים את זה נכון: 1. השתמשי בסרגל, אצבע או בנייר למקד את הראייה על השורה. 2. רפרפי בעיון ראשוני ללא קריאה מעמיקה, בדקי מה הבנת. 3. קראי קריאה שניה- בדילוגים 2-3 מילים, בדקי מה את זוכרת. 4. סמני במרקר קטעים שנראים לך עיקריים וחשובים. 5. קריאה שלישית- קראי את הקטעים שסימנת וסכמי במילים שלך. 6. קריאה רביעית- קראי את מה שסיכמת וחיזרי על כך בראשך.

האם לעשות אבחון להפרעת קשב במגזר הפרטי או הציבורי?

מוקד הפניות שלנו נותן מענה ומסייע לכם באיתור רופאים הקרובים למקום מגוריכם. לפעמים אנחנו נשאלים מדוע אנחנו לא מפנים אתכם לרופאים פרטיים? 1. משום שאנחנו עמותה ללא מטרת רווח. יצירת שת"פ עם גורמים פרטיים תפגע באמינות שלנו. 2. ברמה העקרונית אנחנו מאמינות שהטיפול המקצועי וההולם להפרעת קשב מוכרח להיות נגיש לכל שכבות האוכלוסייה, משום שהפרעת קשב מגיעה לכל שכבות האוכלוסייה. רק חיזוק המגזר הציבורי יכול להבטיח שילדים עם הפרעת קשב יקבלו מענה הולם, בין אם זכו להיוולד למשפחה אמידה, ובין אם לא. 3. זכרו שכל רופא פרטי, גם המהולל ביותר, צבר את הניסיון, הידע, המומחיות וההתמקצעות שלו במגזר הציבורי.

ביתי בת 16.5 נגשה להנפיק טופס ירוק לקראת לימודי נהיגה, ציינה שמאובחנת עם הפרעת קשב וצרפה את סיכום האבחון. נמסר לה שלא תוכל להתחיל ללמוד עד שהבקשה לא תעבור בדיקה במשרד הרישוי, תהליך שלוקח כ3-6 חודשים

אכן הנושא מוכר לנו... האם בתך נוטלת טיפול תרופתי להפרעת קשב? שאלת המשך : יש לה מרשם לקונצרטה אבל היא נוטלת רק לעיתים רחוקות לצורך בחינות. תודה רבה על ההתייחסות שמחה לעדכן שהבעיה נפתרה בדרך פשוטה בהרבה ממה ששמענו וציפינו. מקווה שיוכל להיות לעזר לאחרים. כולם, כולל מורי נהיגה, המליצו לא לציין בבקשה של הטופס הירוק, שנועה סובלת מלקויות קשב וריכוז, זה נראה היה לי דבר לא נכון ולא אחראי לעשות, הצהרנו, העברנו את הדוח הנוירולוגי וקבלנו תשובה שיש להמתין כ3 חודשים עד שרופא מטעם משרד הרישוי יעבור על החומר. מיותר לציין שמפח הנפש היה גדול. המורה לנהיגה הציע לבקש מרופאת המשפחה אישור כשירות רפואית וכך עשינו. באישור הרופאה כתבה מתי, איך ואיזה תרופות נועה נוטלת ושהיא כשירה ללימודי נהיגה. נועה קבעה תור ונגשה להגיש את האישור במשרד הרישוי באופן אישי ולהפתעתה קבלה אישור מיידי לבקשתה. כבר השבוע היא תתחיל ללמוד נהיגה. תודה רבה על תשומת הלב וההכוונה!

לשאלות נוספות

חוזקות רגשיות-חברתיות בקשיי קשב

בעשורים האחרונים עולה וגוברת ההבנה כי כדי להצליח בלימודים, בעבודה ובחיים בכלל נדרש סט יכולות וכשירויות רחב ומגוון. זה לא שלא ידענו גם בעבר שהיכולת להתרכז, להשקיע ולהתחבר לאחרים הן יכולות חשובות לכל מה שנעשה. אבל ככל שהעולם הופך מורכב ודינמי יותר, חשיבותן של אלה גוברות. המיומנויות, שנקראות לעיתים קרובות מיומנויות המאה ה-21, כוללות יכולות […]

לקריאת הכתבה

התמודדות עם חרדה של ילדים במצבי חוסר ודאות

בימים האחרונים אנו חווים מציאת שטרם ידענו כמדינה. גם ברמת הפרט, כולנו חווים רגשות מעורבים שכוללים בין היתר חרדה. חרדה היא חוויה שכוללת רגש של פחד, עם מחשבות על קטסטרופה אפשרית והיעדר יכולת התמודדות -השילוב בין שלושת הגורמים יוצר את החרדה. ככל שיש לנו יכולת לנהל את הסיכון, כך התפקוד שלנו במצב חרדה טוב יותר. […]

לקריאת הכתבה

קווים והמלצות להורים להגנה על ילדים ברשת

החיבור של הפרעת קשב עם סמארטפון מגביר את הסכנה להיקלע למצבי פגיעה ברשת הן כנפגע והן כפוגע. בהמשך להרצאה שקיימנו לקהילה בנושא זה, ולרגל החודש הלאומי להגנה על ילדים ברשת – להלן כמה המלצות היכולות למנוע פגיעה ולחסוך סבל רב. דוגמה אישית לפני הכל, דוגמה אישית – הדרך שבה אנחנו ההורים כותבים ומצטלמים ומתבטאים ברשת […]

לקריאת הכתבה

תפריט נגישות