באיזה שלב אתם נמצאים?

סימנים לזיהוי

1 בדצמבר 2016

זיהוי הפרעת קשב אצל חיילים וסטודנטים

באופן לא מפתיע, סימני הפרעת קשב (ADHD) אצל חיילים או סטודנטים אינם כה שונים מאלה של ילדים בגיל גן או בית ספר. הפרעת קשב היא הפרעת קשב היא הפרעת קשב. נכון שהבגרות והסוציאליזציה הטבעית עשויות למתן סימנים של היפראקטיביות ובכל זאת, כאשר אתם שואלים את עצמכם האם יש לכם הפרעת קשב (ADHD), יש גם חשיבות למבט אחורה, אל הילדות שלכם ואל ההתנהגויות והנטיות שאפיינו אתכם אז. החלק שלכם בתהליך הזיהוי הוא נרחב בהרבה. כבר לא מדובר בנורות אזהרה שנדלקות מעל ראשי ההורים שלכם או בטלפונים מודאגים שהם מקבלים מהמורה. עכשיו אלה אתם; אתם והמבט הכן והאמיץ שאתם מוכנים להישיר אל עבר החולשות והחוזקות שלכם.
אם אתם עדיין לא בטוחים, נסו להיעזר בשאלות הבאות, אך לפני כן זכרו כי :

 1. ההתנהגויות שמאפיינות הפרעת קשב (ADHD) מתעוררות בדרך כלל בילדות המוקדמת (עד גיל 12), ונמשכות לכל אורך מעגל החיים. במידה ואתם אכן סובלים מהפרעת קשב (ADHD), ההתנהגויות שמאפיינות את ההפרעה יגרמו לכם להיווצרות קשיים שפוגעים באיכות החיים, לפחות בשתי מסגרות כמו משפחה, זוגיות, חברים, לימודים, עבודה וכדומה.
 2. הסימנים לזיהוי הפרעת הקשב המופיעים למטה, תקפים לגביכם רק אם ההתנהגות המתוארת נמשכת כבר למעלה מחצי שנה ויש היסטוריה של קשיים דומים גם בילדות. לא מדובר על הופעה חד-פעמית או על תקופה קצרה של קושי.
 3. התסמינים יכולים להיות שונים מאד בעוצמתם ובחומרתם בין אנשים שונים.
 4. מומלץ לגשת לאבחון רפואי במידה ואתם מזהים חמישה מתוך תשעת הסימנים שבכל חלק – קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות.

זיהוי תסמיני קשב

 1. האם אתם מתקשים להתמקד בפרטים ועושים שגיאות "טיפשיות", כאלה שמקורן בחוסר תשומת לב ?
  האם אתם מתבלבלים בין פלוס למינוס, בין שמאל לימין ? נתקלים בחפצים ? מקיפים תשובה אחת בבחינה בעוד שהתכוונתם בעצם להקיף אחרת ? צריכים לבדוק את העבודה שלכם כמה פעמים בגלל טעויות ? צריכים לבדוק את עצמכם לפני שליחת הודעת טקסט או מייל ?
 2. האם אתם מתקשים להתרכז במטלות מונוטוניות לאורך זמן ?
  האם אתם מתקשים לקרוא ספר ולזכור את מה שקראתם ? האם אתם צריכים לחזור על קטעי קריאה מספר פעמים ? כמה זמן אתם יכולים לשמור על רצף של פעילות או רצף של הקשבה ? האם קורה שאתם מחמיצים חלק חשוב בסרט או סדרה בטלוויזיה שאתם רואים, למרות שישבתם מולו לכל אורכו ?
 3. האם אתם מרגישים שאתם לא באמת מסוגלים להקשיב ?
  כבר יצא לכם לשמוע לגביכם את המשפט ש"לדבר אליכם זה כמו לדבר אל קיר…" ? האם אתם מרגישים שאתם מתנתקים בזמן שיחה ? האם יש לכם קושי לעקוב אחר מהלך השיחה ? האם מחשבותיכם נודדות בזמן שיחה עם אחר? האם מעירים לכם על כך?
 4. האם אתם מתחילים דברים ולא מסיימים? מתחילים ו"נמרחים", קופצים מדבר לדבר, בעיקר כשאתם עוסקים במשימות מונוטוניות או ממושכות?
  האם אתם מסוגלים לעבוד לפי הוראות בלי לחזור ולבדוק אותן מדי כמה רגעים? האם אתם מתקשים בשמירה על רצף של פעילות ? האם אתם נוטים לעבור ממשימה למשימה מבלי להשלימן ? האם על מסך המחשב שלכם יש עשרות חלונות פתוחים ואתם קופצים ביניהם ?
 5. האם אתם מתקשים בארגון ובסדר?
  האם יש לכם קושי באריזת תיק לקראת נסיעה ללא רשימה מוכנה, קושי בסידור הבית או סידור "אישי" של השולחן ? האם אתם נעזרים באחרים כדי לשמור על סדר ?
 6. האם אתם נמנעים או נרתעים מביצוע מטלות שדורשות מאמץ של ריכוז מתמשך ?
  האם אתם נמנעים מאתגרים ? מלמידה של דברים חדשים בגלל קושי ? מהכנת עבודות למסגרת אקדמית ?
 7. האם אתם נוטים לאבד חפצים ?
  כמה פעמים בתקופה האחרונה איבדתם את המפתח, הטלפון, המשקפיים, הארנק ? כמה זמן ואנרגיות אתם משקיעים במאמץ לא לאבד דברים, או, לחלופין, בחיפוש אחריהם ?
 8. האם דעתכם מוסחת בקלות כשאתם עוסקים במטלות מונוטוניות ?
  האם אתם זקוקים לשקט מוחלט בזמן קריאה או למידה ? האם רעשים בסביבה מוציאים אתכם מריכוז ? האם לוקח לכם זמן רב לחזור לנקודה שבה הפסקתם ? האם המחשבה שלכם נודדת במהלך הנהיגה ?
 9. האם אתם מגדירים את עצמכם כשכחנים ?
  עד כמה אתם תלויים ביומן בכדי להתנהל ללא טעויות ? האם אתם שוכחים היכן הנחתם את כוס הקפה כשקמתם לרגע לענות לטלפון ? האם שולחן העבודה שלכם מלא בפתקי תזכורת ?

 

זיהוי תסמיני היפראקטיביות ואימפולסיביות

 1. האם אתם נוטים לתנועתיות יתר ?
  עד כמה הרגל שלכם "מקפצת" בזמן ישיבה ? כמה פעמים אתם משנים את תנוחת הישיבה שלכם כי אתם מרגישים חוסר שקט ? האם אתם מרבים לשחק עם חפצים תוך כדי ישיבה ? האם אתם מרבים לשחק עם פרטי לבוש שונים ? האם אתם יוצרים רעשי רקע שמפריעים לאחרים ?
 2. האם אתם מתקשים להישאר ישובים לאורך זמן בישיבות או בהרצאות או בארוחות ?
  האם אתם קמים מפעם לפעם "בכדי להתמתח" או לשטוף את הפנים בכדי להתעורר ? האם אתם חשים אי נוחות, גופנית ורגשית, כאשר אתם חייבים לשבת לאורך זמן ? האם במהלך ישיבות אתם מרבים לשחק בחפצים שונים בשביל לשמור על ריכוז ?
 3. האם אתם מרבים להרגיש חסרי מנוחה ?
  האם אתם יותר נוטים לכעס במידה ואתם לא יכולים לעסוק בספורט על בסיס כמעט יומי ? האם מתקשים לשבת על הכיסא ?
 4. האם אתם מתקשים לעסוק בפעילויות שקטות ?
  האם אתם מסוגלים לשבת יותר משעה מבלי להרבות לקום או לשנות תנוחת ישיבה כאשר אתם עוסקים בפעילות כמו קריאה או האזנה למוזיקה ? האם אתם מסוכלים לעסוק בפעילות רגועה ושקטה ? האם אתם תמיד צריכים להיות עסוקים בזמן חופשה ?
 5. האם אתם מרבים להיות בתנועה ?
  האם יש לכם הרבה אנרגיות ? האם אתם מרגישים שאתם חייבים להיות בתנועה ? האם אתם אוכלים בעמידה ? האם אתם מתקשים להירגע ? האם אתם מעדיפים לשוחח בטלפון כאשר אתם הולכים ?
 6. האם אתם מדברים יותר מידי ?
  האם אתם מדברים יותר מאחרים ? האם אנשים בסביבה שלכם מתלוננים על הדברנות שלכם ? האם עוצמת הקול שלכם היא גבוהה משל האחרים בסביבה ?
 7. האם אתם מרבים לקטוע אחרים ?
  האם אתם עוצרים את עצמכם מלהתערב בשיחה ולקטוע את האדם שמדבר ? כמה מאמץ אתם משקיעים בכך ? האם אתם מדברים שלא בתורכם ? האם אתם עונים לפני שהשאלה הסתיימה ?
 8. איך אתם עם המתנה בתור?
  האם אתם מסוגלים להמתין לתורכם עד שיפנו אליכם ? האם בתור ילדים המתנתם בסבלנות בתור כאשר חילקו שקיות הפתעה או שהתעצבנתם והלכתם הביתה בכעס ? מה קורה בזמן המתנה בתור או בפקקים ?
 9. האם אתם מפריעים לאחרים כאשר הם עסוקים ?
  האם אתם מדברים כאשר אחרים עוד לא סיימו לדבר ? האם אתם מתערבים בשיחות שלא הייתם חלק מהם ? האם קשה לכם להמתין עד שתציגו את דבריכם בשיחה ? האם אתם משכתם בכוח תשומת לב של אחרים כשהרגשתם משועממים כילדים ?