באיזה שלב אתם נמצאים?

רכיבה טיפולית

16 בנובמבר 2017

איך תורמת רכיבה טיפולית לילדים עם הפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD) ?

Niña acariciando caballo en el establoילדים עם הפרעת קשב סובלים מקשיי השתלבות חברתיים עקב שילוב בין קשיים בתחום הלימודי, אסוציאטיביות ואימפולסיביות יתר, קשיים בדחיית סיפוקים וקשיים בהתארגנות וקבלת החלטות נורמטיבית התנהגותית. קשיים אלו מתחילים תהליך אשר יכול להביא להידרדרות מהירה, 'כדור שלג' התופס תאוצה: כשל ראשוני מביא לירידה בדימוי העצמי אשר בתורה גורמת לתסכול ותגובות תסכול, זעם וחרדה וכשלים נוספים. כאשר הילד מגיע למצב בו הוא עובר אבחון, תחושת הדימוי העצמי שלו היא נמוכה, סף התסכול והזעם גבוהים והאמונה ביכולות העצמיות והשליטה העצמית נמוכה אף היא.

לסוסים ישנן תגובות עצמאיות, אשר מצד אחד נותנות משוב לילד על התנהגותו ומצד שני אינן שיפוטיות. רכיבה על סוסים מקנה לילד תחושת הישג שכל כך חסרה בחיי היומיום שלו, ואפשרות לצבור חוויות של הצלחה ולא רק של כשלון ובכך להעלות את הדימוי העצמי. לתחושת השליטה בחיה גדולה ואצילית כל כך יש השלכות מיידיות על ההתנהלות החברתית והרגשית של הילד.
המשוב המיידי אותו הילד חווה מהסוס מאפשר לו לתרגל דחיית סיפוקים והתארגנות בסביבה שאינה שיפוטית, בדומה לטיפולים ההתנהגותיים. רכיבה טיפולית בקבוצות קטנות מאפשרת לילד לתרגל התנהגויות חברתיות בסביבה תומכת.

  • מה כדאי לבדוק לגבי רכיבה טיפולית?
    קיימות חוות סוסים רבות המציעות פעילויות רכיבה טיפולית. לפני בחירת פעילות כזו או אחרת או אחרת יש לוודא מספר דברים:
    החווה הינה חווה טיפולית מוכרת ויש לה ניסיון גם כחווה טיפולית.
  • המדריכים אשר מעבירים את הפעילות הנם מדריכים מוסמכים אשר עברו הכשרה מתאימה במוסד מוכר ומכובד, והנם בעלי 'ארגז כלים' המתאים להעביר קורסים לילדים עם הפרעו קשב.
  • לחווה יש ביטוח רפואי מתאים ותקף, המכסה תביעות רפואיות.
  • האם קופת החולים מכירה בפעילות הרכיבה? חלק מקופות החולים מכירות בפעילויות הרכיבה הטיפולית ונותנות החזר חלקי על השיעורים.