באיזה שלב אתם נמצאים?

טיפול התנהגותי

22 בינואר 2015

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בהפרעת קשב

הרכיב הקוגניטיבי התנהגותי בטיפול האינטגרטיבי (תרופתי / רגשי / התנהגותי) עוסק ב'כאן ועכשיו', ושם את הדגש על החשיבה ועל ההתנהגות של המטופל. כלומר: בעוד שהטיפול התרופתי משפיע על הבסיס הנוירולוגי של הפרעת הקשב, והטיפול הרגשי שם במרכז תופעות שעלולות להתפתח במהלך החיים עם הפרעה לא מטופלת (כמו דכאון או חרדה) – הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מתרכז במערכת האמונות וההתנהגויות של המטופל. הוא כמעט ואינו עוסק בשחזור ובהבנת ההיסטוריה הרגשית של המטופל, אלא מתמקד בהווה ועוסק בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות שאינם מועילים לתפקוד ומקשים על חיי היום יום שלו. ההתערבות היא קצרת מועד (בדרך כלל) וממוקדת. היא מתבצעת בשיחות בקליניקה עם מטפל התנהגותי- ומיושמת מייד בחיי היומיום.

בעוד שתרופות נחשבות ל"טיפול קו ראשון" ומעניקות שיפור משמעותי ביכולת לשמר את הקשב, להתרכז , להוריד את רמת המוסחות ולהיות פחות אימפולסיביים – מבוגרים שחיים עם הפרעת קשב זקוקים לעזרה נוספת על מנת לשפר את התפקוד היום יומי שלהם, ולהתגבר על הרגלים שניטעו בהם במשך שנים – כאלה שמבוססים על חוסר ארגון, אי-התמדה, חוסר יציבות תעסוקתית ומחשבות שליליות טורדניות. אסטרטגיות ההתמודדות שלהם עם מצבי חיים הן לקויות כתוצאה מהיסטוריה אישית רצופת קשיים וכישלונות, תוצאתה של הפרעת קשב שלא אובחנה ולא טופלה בזמן.

הטיפול לפיכך צריך לכלול כל מה שיסייע לכם לשנות "משהו בתפקוד". חלק זה של הטיפול נבנה בהתאם לאתגרים איתם אתם מתמודדים בשגרת חייכם כבוגרים. הניסיון מראה שמרבית הנושאים שעולים סביב תחום זה אצל מבוגרים עם הפרעת קשב קשורים בהתארגנות עצמית, כגון: ארגון וסדר על שולחן העבודה, ניהול זמן, דחיינות, מילוי משימות וחלוקתן לשלבים, שימוש בעזרים לתזכורת וכד'. הכלים שנלמדים בטיפול יעזרו לכם לרכוש מיומנויות שחסרות לכם בהתנהלות יעילה יותר בחיי היומיום.
הנה כמה נושאים שנלמדים במהלך טיפול התנהגותי-קוגניטיבי:

  1. שליטה בהתנהגות: הכרות עם ההתנהגויות הבעייתיות של המטופל – אלה שלא מקדמות אותו – והפיכתן להתנהגויות מועילות יותר.
  2. חשיבה תפקודית: לימוד דפוס המחשבות השלילי-טורדני של המטופל – ומתן מענה באמצעות אימוץ דפוסי חשיבה חיוביים: אני מסוגל, אני בעל ערך.
  3. קבלת החלטות מושכלת: אימוץ טכניקות לקבלת החלטות על בסיס רציונאלי ולא אימפולסיבי.
  4. התארגנות: שימוש בטכניקות אימון כגון תכנון זמן, יומן יומי ושבועי, הצבת יעדים ועוד.
    מטפל התנהגותי מיומן ומנוסה שמתמחה בטיפול במבוגרים עם הפרעת קשב חייב לדעת שבשלב הראשון מטופלים רבים יתקשו ליישם את כל אלה: עצם ההתנסות תציף אצלם זכרונות של כשלונות, מחשבות שליליות, פסימיות, ביקורת עצמית והרגשת תסכול. הוא צריך לדעת להכיל את האכזבה, לטפל בהתנגדויות ולעזור ביצירת השינוי.