אוהב להיות בבית 3.2.17

"הוא ממש מעצבן, החלטנו ללכת לסרט בערב, קבענו שבשש נצא. בחמש הזכרתי לו לצאת מהעבודה והוא אמר שיישאר בעבודה ויגיע ישר לקולנוע, כי אם יבוא הביתה, הוא כבר לא ירצה לצאת. זה עצבן אותי. אני אוהבת שהוא מגיע, מתקלח, מחליף בגדים ואנחנו יוצאים ביחד וגם למה שנבוא בשתי מכוניות, נשלם שתי חניות וגם נחזור אח"כ בנפרד הביתה. איזו מין יציאה זו, זה בכלל לא בילוי משותף. כבר לא בא לי לצאת ככה.

באירוע אחר שהיה לנו, הוא אמר שיבוא לנוח לפני שנצא בגלל הנהיגה הארוכה אחרי יום מעייף. קבענו להיפגש בארבע בבית, שיספיק לנוח. והוא אכן בא, התארגן ושכב לנוח. עברה שעה וראיתי שהוא לא קם, נגשתי אליו למיטה ובעדינות הערתי אותו. הוא הוציא את הראש מהשמיכה ואמר לי שאין לו כוח והוא לא נוסע. ניסיתי במשך חצי שעה לדבר על לבו, שאנחנו חייבים להגיע לאירוע ההוא ביחד, כי זה אירוע של המשפחה שלו ואנחנו לא רוצים לגרום לרכילות במשפחה.

בסוף נסעתי לבד עם הילדים ולכולם הסברתי שיש לו עומס בעבודה והוא היה עייף מאוד.  שנאתי כל רגע שאני באירוע של המשפחה שלו לבד עם הילדים, כעסתי על עצמי שויתרתי לו ועכשיו אצטרך גם לנהוג את כל הדרך חזרה.

ככה זה בכל פעם שאנחנו קובעים לצאת לבילוי או לאירוע, אני אף פעם לא בטוחה שיהיה לי שותף בערב, אם הוא יבוא איתי או לא. זה גורם לי למתח, תסכול ועצבים וכל יום העבודה שלי נהרס".

דיברנו שההתנהגות שלו נובעת מקושי במעברים בין מצבים, פעולות ושינויים בזמנים. מי שקשה לו  להתמודד עם שינויים, נמנע מלהיכנס למצבים חדשים ונכנס פעמים רבות לעימותים עם הסביבה על הרקע זה.

לפני שתתעצבנו שוב באירוע הבא בואו נעשה כמה דברים –

  1. נפנה את הזמן לדבר על זה (לא ביום האירוע). נעל את כל הקשיים – הקושי לנתק את המחשבות מהעבודה, הקושי לצאת פיזית מהעבודה, התחושות של הלבד באירועים ועוד.
  2. נסנכרן יומנים ונקפיד שביום שיש אירוע הוא לא יקבע ישיבות ארוכות, מעייפות או רחוקות.
  3. נסכם שבאותו יום את אוספת אותו מהעבודה הביתה. אם הוא לא יוצא בזמן, את תאספי אותו וכך תהיי גם את מוכנה מראש ללוח הזמנים הזה.
  4. כשהוא מגיע הביתה הוא נכנס להתקלח וכך הוא יעיר את עצמו, במקום להיכנס למיטה שממנה קשה לו לצאת אח"כ.
  5. מצאו דברים שינעימו לו ולך את הנסיעה, כך שהיא תהפוך לחוויה נעימה של שניכם ביחד (דיסק טוב, פירות יבשים).

מעברים אינם פשוטים, חייבים לפרק אותם ולהתייחס לכל גורם שעלול להכשיל. לבנות את המסלול האופטימלי, כדי שאפשר יהיה להתמודד עם המעבר בצורה הנכונה ביותר לכל אחד.

    תפריט נגישות