האחריות היא שלנו

לפני שבוע הסתיימה המחצית הראשונה של השנה, רוב בתי הספר ציינו את המועד והילדים קיבלו תעודות. במהלך השבוע פגשתי הרבה הורים ונתקלתי במגוון רחב של צורות התייחסות של ההורים לנושא התעודות ובכלל לבית הספר והקשר של ההורים עם המורים.
המציאות כיום תובענית, והורים נדרשים לתפקד באופן מיטבי במספר חזיתות. אנחנו מוצאים את עצמנו במקום לא מוכר ובתחום מומחיות חדש. אם פעם ההורה ידע יותר מהילדים, כיום יש את "ד"ר גוגל", והם מתמצים ומתמקצעים ברשתות הדיגיטליות, הרבה יותר טוב מאיתנו. לכן, לתחושת הילדים, אנחנו נמצאים
במקום בו אנחנו יודעים פחות. התפקיד של ההורה השתנה: מתחושה של סמכות, של מומחה, איש הידע והכוח של המשפחה, התערערו יחסי הכוחות.
אותו הדבר קורה גם במערכת החינוך. גם שם התערערו יחסי הכוחות, רק ששם יש גם את התוספת שלנו, ההורים, שבאים בתור הסנגורים של הילדים שלנו. שלא יובן לא נכון, כך צריך להיות. חלק מתפקידנו כהורים הוא לשמור על הילדים שלנו, על הזכויות שלהם ועל טובתם. לצד זאת, יש דרך לעשות זאת וצריך גם להבין איפה נמצאת האחריות של הילד ושלנו כהורים, לצד הזכויות שלהם.
הכי קל להטיח האשמות והכי פשוט למצוא ליקויים בתפקוד האחר. אין עוררין שאפשר וצריך לתקן גם ברמה הממסדית, אבל!!! הילדים שלכם – זאת האחריות שלכם. אף מורה לא אשמה אם הילד שלכם ישב מול המסך במקום לעבוד על שיעורי הבית. אף מורה לא תפקח עין על השעה בה הילד הלך לישון. זאת האחריות שלנו כהורים.
להיות הורה זאת זכות. אנחנו זוכים לראות אותם מחייכים לראשונה, עושים צעד ראשון, אנחנו מלווים אותם בכל אירוע משמעותי בחייהם. לצד הזכות הכה גדולה הזו שנפלה בחיקנו, יש לנו גם אחריות, והיא משמעותית ועצומה.
נכון, יש לנו סיבות לקושי ולהיעדר זמן, ואנחנו יכולים להאשים את אורח החיים התובעני, הבוס, הנטל הכלכלי, השחיקה והעייפות, אבל הילדים שלנו צריכים אותנו איתם. הילדים שלנו לא צריכים שנריב בשבילם עם המורה, הם צריכים שנקשיב להם, ונדע להעביר את הקושי למורה ולגשר בין הצרכים שלהם למערכת. הם לא צריכים כספומט, טלוויזיה חדשנית, קונסולות משחק או כל גאדג'ט מגניב ככל שיהיה. הם צריכים שנרים את העיניים מהסמארטפון ומסך המחשב ופשוט נהיה איתם. הם לא צריכים חוגים, הם צריכים זמן פנוי, פשוט להיות איתנו.
זה לא כתב אישום. גם אני עשיתי טעויות רבות ואפילו שילדיי בגרו, אני עדיין עושה טעויות. ילד לא מגיע עם הוראות הפעלה. כל הורה עושה טעויות, זה חלק מהחיים. אבל חשוב והכרחי ללמוד מאותן טעויות, ולקחת אחריות.

    תפריט נגישות