הילד שלי ואני

"הבן הגדול שלי כבר לא גר בבית, הוא לא מוצא את עצמו בשום מסגרת. הוא מאוד מוכשר אבל הדימוי העצמי שלו נמוך והוא בטוח שלא יצליח בשום דבר, וכאשר אני שומעת את ההערות הציניות בבית שלנו גם עכשיו, כשאני מחמיאה לאחיו הצעיר אני חוששת שהמציאות תחזור על עצמה." אמרה לי אימא לשני בנים, "אותן הערות שמנסות להמעיט מהמילים הטובות שאני אומרת לבן שלי על זה שעבר את הבחינה, על זה שבישל משהו חדש בבית, על זה שעזר לבן של השכנה. אני מאוד מתרגשת כשאני רואה את הילדים שלי מצליחים ואוהבת לשבח אותם על כך", "כשהוא הצליח לעבור את הבחינה הגדולה של סוף השנה. הייתי כל כך גאה בו, הוא ישב שבוע שלם ולמד המון כדי לעבור את הבחינה. כשהגיעו התוצאות והוא קיבל 75, כל כך שמחתי בשבילו שעבר ושלא יצטרך לחזור למועד ב'. קפצתי משמחה, שיבחתי אותו, הרגשתי איך אני שמחה בשבילו. רק אבא שלו ישב מהצד עם העיתון וחזר אחרי המילים שלי בקול לגלגני "באמת כל כך מוכשר, איזה מין ציון זה 75?" וחזר לעיתון. כשישבנו יחד לאכול ושוב שוחחנו על הבחינה, מצאתי לנכון שוב לשבח אותו על השקדנות שלו והמאמצים שהשקיע לקראת הבחינה ושוב אבא שלו זרק הערה צינית על החיזוקים שלי" אני לא זוכרת אפילו פעם ששיבחתי את אחד הילדים ולא שמעתי מיד הערה צינית מבעלי."
היא הוסיפה ואמרה – "מה הפלא שלילדים שלי יש דימוי עצמי נמוך? הם לא מאמינים בעצמם ותמיד חושבים שלא יצליחו, שהם לא יכולים. למרות כל הניסיונות שלי לשבח ולהעצים, מילה אחת עוקצנית שורפת את כל המילים הטובות ששפכתי רגע קודם."
היא הגיעה אליי מכיוון שלבן הגדול שלה יש כל כך הרבה קשיים והיא החליטה שהיא לא רוצה לחזור על הטעויות גם עם הבן הצעיר. להרגשתה הביקורת הקשה בבית היא חלק ממה שגורם לשני הבנים לדימוי עצמי נמוך.
מהי ביקורת? ביקורת היא הבעת דעה שלילית, הצבעה על ליקויים. כלומר, מראה מה לא בסדר. התוצאה של ביקורת יכולה להיות קשה ובולמת.
כשאנחנו רוצים לגדל ילד עם בטחון עצמי ודימוי עצמי גבוה, חשוב מאוד –
1. לחבק הרבה.
2. לחזק אותו כבר מהדברים הקטנים ביותר כמו איסוף הקוביות לסלסלה.
3. לתמוך בו ברגעי משבר ולהראות לו שיש דרכים לפתרון.
4. לעשות אתו דברים שאנחנו בטוחים שהוא יצליח בהם. ככל שהוא יצליח בדברים שיעשה, כך הביטחון שלו ביכולותיו יגדל.
5. לתת לו משימות קטנות ולשבח אותו כאשר הוא מצליח.
6. לדבר בשפה חיובית ובונה.
חשוב שניתן לילד את כל התמיכה שבעולם, על מנת שיהיו לו הכוחות להאמין בעצמו ובמסוגלות שלו. "אם כעת אני אחבק אותך, אתה לא תהיה לבד ואני לא אהיה לבד" (מתוך הספר "חיבוק" של דוד גרוסמן ומיכל רובנר)

    תפריט נגישות