הכה את המומחה – אורלי צדוק

orlyzadokבתאריך 5.1.17 אירחנו בדף הפייסבוק שלנו את הגברת אורלי צדוק. אורלי, פסיכולוגית תעסוקתית, מומחית בתכנון לימודים וקריירה לאנשים עם הפרעת קשב (ADHD). לאורלי למעלה מ-25 שנות ניסיון בתחום הייעוץ התעסוקתי והיא שותפה לכתיבת הספר "מלקות לחרות".

במהלך האירוח אורלי צדוק ענתה על שאלות שעסקו ב:

  • הכשרות מקצועיות ולימודים גבוהים לאנשים עם הפרעת קשב
  • התמודדות עם לימודים ועבודה
  • תכנון קריירה
  • תהליכי חיפוש עבודה

אז לכל מי שפספס, לקטנו עבורכם חלק מהשאלות שנשאלו ע"י הגולשים שלנו. השאלות והתשובות שהבאנו, לא עברו עריכה אלא הגהה בלבד ומוצגות כפי שהופיעו בדף הפייסבוק שלנו.

חשוב להדגיש כי אין לראות בתשובות שמופיעות מטה כייעוץ איש וכי תמיד יש צורך להתייעץ עם איש מקצוע

Reut Krantsberg
אשמח ל"שיטות"/"טיפים" ללמידת נושאים שפחות מעניינים…בין אם בלימודים (תמיד יש לפחות קורס אחד פחות מעניין) או בעבודה (עבדתי כמזכירה בחברה שלא הצלחתי לזכור איך נקרא כל פריט ולמה צריך אותו, כי זה כל כך לא עניין אותי…..).

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
כפי שאת מציינת, בעיה אופיינית ואתגר רציני. אין דבר שקשה יותר לאנשים עם הפרעת קשב מאשר השעמום. הם מוכנים לסבול ולכאוב כל דבר, רק לא להשתעמם. ולכן הרבה פעמים אני טוענת, שלאנשים עם הפרעת קשב אין ברירה אלא למצוא תחום עיסוק, שממש מעניין אותם, כי לעומת אחרים, היכולת שלהם לעשות דברים רק כי צריך היא מוגבלת. יש כמה פתרונות לכך –

  1. השתדל תמיד להיות במקומות שמעניינים אותך.
  2. למצוא ענין גם במקומות שלא מעניינים. לדוגמה, גם בקורס בו לכאורה הנושא פחות מעניין, לנסות לראות איך הוא מתחבר ומתקשר לנושאים שיותר מעניינים אותך וכך למצוא ענין.
  3. טיפ נוסף הוא להיות אקטיבית בשיעור, לשאול שאלות, להיות מעורבת.

לגבי שמות והקשר שלהם לתוכן, גם זה אתגר ידוע. הדרך היא "לתת להם סימנים". לדוגמה, לכתוב ספקים בצבע אחד ולקוחות בצבע אחר, לראות מה השם מזכיר, למשל הלקוחה שקוראים לה דליה היא דומה לגלית, שהייתה איתי בתיכון והשם שלה בא'-ב' הוא אחרי ג', כמו גלית וכדומה, להכין רשימה מפורטת של התיקיות והמסמכים שנמצאים בהן. ניתן גם להכין מסמכים בכמה תיקיות, לדוגמה מסמך יכול להיות שייך גם לאוניברסיטה בה אני לומדת, גם לחברים שלי וגם לתיקייה שעוסקת בפרויקט הגמר שלי. עוד אפשרות היא לבקש לשתף אנשים בתיקיות ולהיעזר בזיכרון שלהם אח"כ ועוד ועוד.
המסר החשוב הוא, לעשות ריבוי של דברים אקטיביים, כי המנגנון האוטומטי והפאסיבי לא עובד. להיעזר באחרים ולעשות דברים שמעניינים אותי. אני מזמינה את כולם לכתוב על טיפים שעוזרים להם במקרה כזה.

Eliad Tzemach
איך אפשר להתמודד עם בעיות קשב וריכוז בלימודים? אני לא מצליח להתרכז בשיעורי בית יותר מדי גם כשאני מרחיק אמצעים המסיחים את הדעת. והאם חוסר סדר וארגון הוא גם חלק מהפרעות קשב ואיך להתמודד עם זה?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
לגבי הלימודים, אכן לימודים מהווים אתגר מיוחד לאנשים עם הפרעות קשב. המודל הקלאסי של ישיבה פאסיבית בכיתה עם הרבה משתתפים, שמסיחים את הדעת הוא קשה. הצורך להתארגן בבית עם משימות נוספות באופן עצמאי הוא מורכב, ולכן יש מקום לקבלת עזרה. הבשורה המשמחת היא, שכיום כמעט בכל מרכזי הלימוד האקדמאיים יש מרכזי תמיכה, בהם אמצעים רבים לעזרה לאנשים כמוך. כמובן שיש לשקול התערבות תרופתית ולמידת אסטרטגיות למידה מתאימות, לדוגמה: לאנשים רבים עוזר ללמוד בקבוצה או להקשיב תוך כדי הליכה לחומר הנלמד ע"י הקלטות וכדומה. מומלץ כמובן להתייעץ עם מומחה בתחום הלמידה והפרעות קשב, כדי לסגל את דפוסי ההתמודדות הטובים ביותר עבורך.
חוסר סדר וארגון היא תופעה רווחת אצל אנשים עם הפרעת קשב. הדבר קשור לקשיים בזיכרון עבודה, לניתוקים מחשבתיים ולקשיים בהתנהלות עם זמן. כמובן שההתנהלות היומיומית עם אתגר זה אינה פשוטה אך היא חשובה. זה נשמע אולי פשוט, אבל בלגן ותקלות שקורות באופן יומיומי יכולים לפגוע באופן אנוש בתפקוד ובהשתלבות. יש אסטרטגיות רבות להתמודדות עם התופעה, לדוגמה להכין גיבויים למסמכים, לדאוג למפתחות רזרביים וארנק חלופי. לנהל טוב יותר מעברים, שהם הדבר הקשה ביותר בהתארגנות, לדוגמה המעבר מכיתה לכיתה, מהרכבת לאוטובוס וכדומה. חשוב לגבש הרגל, לבדוק כל פעם מה אני צריך לקחת, האם זה איתי, איפה שמתי את הדברים לאחרונה וכדומה. אני בטוחה שלכל המשתתפים בדף פייסבוק זה יש ניסיון עשיר בהתמודדות עם התופעה. אני מזמינה אתכם לחלוק פה מניסיונכם, באסטרטגיות שמצאתם שהן יעילות עבורכם.

Eliad Tzemach
איך אפשר לאבחן את מידת הבעיות קשב וריכוז שלי ולהתמודד איתם בהתאם ?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
רצוי לאבחן אצל איש מקצוע מומחה לתחום – פסיכיאטר, נוירולוג, פסיכולוג וכדומה. בחירת איש המקצוע קשורה לבעיה המרכזית איתה אתה מתמודד, אם זה בעיה לימודית, זוגית או תעסוקתית. הקושי יכול לבוא לידי ביטוי באופן שונה בתחומים השונים.

Eliad Tzemach
ניתן להתגבר ולהקטין את השפעת הבעיות קשב ? חוץ מתרופות? שינויים בהרגלי חיים או משהו מסוים?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
בהחלט חשוב לנהל את הפרעת הקשב ולא שהיא תנהל אותנו. הרגלים של בקרה, ארגון, מודעות למשימות ראליות, תכנון טוב – כל אלה יכולים לשנות את החיים. המפתח הוא לראות מה קורה ? איפה החולשות והחוזקות, איך אפשר לתקן או לשנות התנהגויות והרגלים ולעשות הערכה מחודשת. אני יודעת שיותר קשה לעשות מאשר לדבר אבל זה אפשרי!

Shirley Pollack
אומנם ילדיי עדיין יחסית צעירים… האם צריך לכוון כבר בגיל חטיבה/תיכון בכדי שתהיה מטרה והם לא יאבדו כיוון?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
שלום שירלי, הרבה פעמים אנשים אינם "מאבדים כיוון" כאשר הם חווים חוויות של הצלחה, שהינן חוויות מרכזיות לבניית תחושת המסוגלות העצמית אצל כולם. לצעירים עם הפרעות קשב זו משימה מאתגרת יותר, כיוון שפעמים רבות החוויה בבית הספר, שהינה חוויה מרכזית לבניית תחושת המסוגלות, היא קשה כי הם מקבלים הרבה פידבקים שליליים. לכן, יש חשיבות לפתח חוויות של הצלחה במקומות אחרים, כגון תנועת נוער, חוגים וכדומה.
הדבר החשוב הוא למצוא משהו, בין אם במסגרת הלימודים ובין אם מחוצה לה, שהילד / הנער טוב בו, נהנה לעשות אותו וחווה חוויות של הצלחה. חוויות אלו יבנו תחושת רווחה נפשית טוב, תחושה של ערך ושל יכולת, ויסייעו לילד / לנער למצוא את דרכו בבוא העת.

Ido Berger
שלום אורלי, האם להגיד שיש לי הפרעות קשב בראיון עבודה?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
שאלה טובה ומורכבת, שכמובן התשובה עליה אינה פשוטה. חשוב לדעת מה הוא מקום העבודה, מה הדרישות שלו וחשובה התחושה האישית שלך – כמה נוח לך לדבר על הפרעת הקשב שלך או כמה אתה מסתיר אותה מהסביבה. אם אתה בוחר לדבר על זה בראיון, אפשר לציין את זה תוך כדי דגש על התפקוד ולא על ההגדרות. לדוגמה: אם קשה לך להתבטא בכתב, אתה יכול לציין שיש לך קושי בתחום זה ואתה מעדיף תקשורת בעל פה, אך יחד עם זה חשוב לציין שיש לך פתרון, למשל "קשה לי להתבטא בכתב, אז קודם כל אני מקליט את עצמי ואח"כ כותב באופן מסודר."
כמובן שדבר זה אינו מתאים אם לב התפקיד הינו התבטאות בכתב בצורה שוטפת. חשוב גם לבחור תפקידים שמתאימים ליכולות ולכישורים ולא לאתגר יתר על המידה את תחומי הקושי. אפשרות נוספת היא לנהל בצורה יעילה את תחומי הקושי. ראיתי לא אחת ולא שתיים שיש אפשרות להגיע לתפקוד גבוה אחרי השקעת מאמץ מרוכז ומתמשך גם בתחומי הקושי.

Itamar Haim Melamed
אני יודע מה המקצוע המתאים לי?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
מקצוע מתאים צריך לקחת בחשבון מגוון נתונים: גם פנימיים וגם חיצוניים. נתונים פנימיים לדוגמה, הם כישורים, נטיות, שאיפות, ערכים וכמובן גם קשיים ומגבלות, גם כאלה הנובעים מהפרעת הקשב וגם אחרים. הנתונים החיצוניים מתייחסים לאפשרויות תעסוקה ולימודים, מצב כלכלי, תמיכה משפחתית וכדומה. לכן, כדי לעשות החלטה מושכלת ואופטימלית, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, אשר מומחה גם בתחום העבודה והתעסוקה וגם לתחום הפרעת הקשב, כי חשוב מאוד לקחת בחשבון בהחלטה, את כלל הנתונים ואת הנתונים הספציפיים של הפרעת הקשב. אם לא לוקחים אותה בחשבון, התכנית יכולה להיות מתאימה באופן עקרוני, אבל בפועל היא תישאר על הנייר. כדאי להשקיע מספר מועט של שעות, כדי לעשות תכנית לטווח ארוך, הדורשת משאבים רבים של זמן, כסף והשקעה נפשית. חשוב לציין, שבדרך כלל לאנשים עם הפרעת קשב ביצוע התכנית התעסוקתית – המעבר מהתכנון לביצוע, מורכב יותר ודורש יותר משאבי התארגנות ותמיכה. אל תישארו עם זה לבד!

Orly Bergstein
לפני יומיים פוטרתי באופן הכי מפתיע וכואב שאפשר, בגלל קיצוצים מבית ספר שעבדתי בו 11 וחצי שנים (עם הפסקה של שנה).
כרגע המשימה של חיפוש עבודה, נראית לי ענקית, אפילו קורות חיים לא כתבתי מעולם.
מאיפה להתחיל ואיך לא ליפול ולא להתרסק ולא לטבוע?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
שלום אורלי, אכן זו חוויה כואבת. בדרך כלל מדובר בתחושה של אובדן. גם של חברים, גם של סדר יום וגם ערעור הערך העצמי. אך אינך היחידה, יותר ויותר אנשים בעולם העבודה כיום, מתמודדים עם שינויים רבים בתפקיד, במקום העבודה. חיפוש עבודה הינה מיומנות נרכשת כמו כל מיומנות אחרת. ראשית, את צריכה להכין את עצמך לתקופה של חיפוש, לחפש עבודה זוהי עבודה! ועלייך לעבוד בה ברמה יומית. שנית, אתרי את התפקידים והמקצועות המוצאים חן בעינייך. את יכולה להתחיל ממודעה מדומיינת עליה היית רוצה לענות ולהמשיך במודעות הדומות לה. יש הרבה דוגמאות ברשתות לכתיבת קורות חיים, את יכולה להשתמש בהן וכמובן להכין את עצמך לראיון עבודה בהתאם לתפקיד. כמו בכל תחום, בו צריך לרכוש מיומנות חדשה, אני ממליצה לך להתייעץ עם איש מקצוע מומחה בנושא, או עם חברים שעברו תהליכים דומים. מידע חיוני שיעלה בהקשרים אלה, יכול לחסוך לך אכזבות וזמן מיותר. לבסוף את באה עם אוצר חשוב, את יודעת לעבוד… 11 שנות הניסיון הם אוצר, שאת לוקחת אותו לכל מקום עבודה חדש. שיהיה לך בהצלחה.

Lihy Brosh
החלום שלי זה לעבוד עם ילדים והורים שיש להם הפרעת קשב ואני ממש צריכה לדעת איך אני מממשת אותו. מאחוריי תואר ראשון בחינוך מיוחד ושנה של תעודת הוראה שבה לא מצאתי את עצמי. ממש צריכה עזרה.

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
ליהי שלום, נשמע שאת נחושה לגבי רצונך ואני בטוחה שיהיה לך הרבה מה לתרום. קריירה בונים כמו בניין – מתחילים מהיסודות ומציבים קומה על קומה. כרגע סימנת את מטרת העל של הקריירה ואת צריכה לבנות שלבים כדי להגיע לשם. ראשית עלייך להחליט אם את רוצה לפעול בשוק הציבורי, הפרטי או במגזר השלישי (לדוגמה עמותות). בכל אחד מאלו, את צריכה להיכנס לעמדה ראשונית, שגם אם אינה עוסקת עדיין באוכלסיית היעד שלך, היא תאפשר לך נקודת מוצא מתוך המערכת. את יכולה להתנדב או להיות עוזרת של איש מקצוע העוסק בעניין, תכנון ויעוץ קריירה הוא משהו מורכב אשר מצריך יידע עמוק על יכולותייך ואפשרויותייך – כדאי לפעמים לקבל הכוונה מקצועית בנושא.

רונית גרינברג
האם מורה יכולה להיות עם הפרעות קשב?
איך היא מצליחה לחלק את עצמה ולתת את כל הלב לכל ילד?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
שאלה מצוינת. לדעתי, כל אדם עם הפרעת קשב יכול לעסוק בכל מקצוע, כל עוד הוא מתאים לו. יש רופאים עם הפרעת קשב, טייסים, משפטנים ועוד. השאלה לא אם יש הפרעה, אלא איך היא מנוהלת, אם קיימת מודעות לכוחות ולקשיים. מורה עם הפרעת קשב, יכול להיות אמפטי לקשיים של התלמידים, לגלות חלקים יצירתיים בלימוד וללמד אותם דרך דוגמה אישית להתמודד עם מגבלות. לגבי לתת את הלב לכל ילד, האם זהו רק אתגר של בעלי הפרעת קשב ?

Heyam Zonenshine Zohar
מבוגר שאובחן לא מזמן – איך מתמודדים, מה התהליך? איך מצליחים לבנות קריירה (לבחור תחום…) מספקת?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
שלום לך. ההתמודדות אינה פשוטה והיא תהליכית. היא גם שונה מאדם לאדם. השאלה, מה משמעות האבחון בשבילך? בדרך כלל עצם ההגדרה מרגיעה, מאפשרת בהירות, נותנת גבולות לתופעות והסבר לתופעות שמלוות לאורך החיים. מציעה לנסח שאלות ומטרות אליהן את רוצה להגיע, באיזה תחומים את רוצה לשנות ולפי זה לבחור איש מקצוע מתאים. יש גם קבוצות תמיכה בנושא הזה.
לגבי שאלתך השנייה – קריירה מספקת. טוב ששאלת, כי קריירה מספקת מהווה נדבך מרכזי באיכות חיים כללית. קריירה כזו מבוססת על התאמה למבנה הפנימי, לכישורים, לנטיות, לרצונות ולחלומות. כמובן שצריך לקחת בחשבון את החולשות והמגבלות ואת השלבים בתכנון.

אשר סויסה
שלום אורלי, איך מתמודדים עם עבודה מועדפת, אני פשוט חייל ובקיץ אני משתחרר בעז"ה

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
שלום אשר. התמודדות עם עבודה מועדפת דומה להתמודדות עם כל עבודה. עליך לנסות ולבחור עבודה שמתאימה לך. לדוגמה אם אתה אוהב לעבוד בלילות, אתה יכול לעבוד בתחנת דלק או אם אתה משקים קום ומעדיף טבע, תעבוד בחקלאות. חשוב לעשות ניתוח עיסוק, כלומר לנתח את דרישות העבודה לראות איפה הפרעת הקשב עלולה להכביד עליך ולתכנן התמודדות יעילה עם המשימה. כדאי לקחת יותר זמן ללמידה וליצור חברויות בעבודה לתמיכה. שיהיה בהצלחה.

אלמונית עם הפרעת קשב
שלום אורלי. פתחתי את הפרופיל הזה כי לא נעים לי לשלוח משלי. הכל חדש לי… אני בת 36 ולפני שבוע גיליתי שיש לי הפרעת קשב. נאמר לי שכנראה שבשל החכמה שניחנתי בה, זה התפספס לאורך כל השנים. אני עדיין בשלב הבירור, העיכול ההשלמה וכו'.
לאחרונה הייתי בייאוש מחוסר ההצלחה החוזר שלי. כל פעם גייסתי כוחות, יצאתי לדרך, ושוב לא הצלחתי. והגילוי הזה טומן בתוכו תקווה, שיש עוד אנשים במצב שלי ושיש לזה עזרה.
התקבלתי לטכניון, מרחתי שם כמה שנים והפסקתי באמצע עם שליש מהנקודות הדרוש לתואר. למדתי קואוצ'ינג אך התקשיתי להעמיד על הרגליים את העסק ועזבתי את זה. יש לי יכולת להבין אחרים, יש לי יכולת אנליטית גבוהה ויש לי כישרון יצירתי גדול מאוד. מכל זה לא יוצא כלום.
כל כך רוצה לממש את עצמי, וגם צריכה לפרנס את משפחתנו.
אני לא יכולה להחזיר את הגלגל אחורה, לא נראה שאפשרי עכשיו ללמוד לתואר… ומנסה לא לחשוב מה היה אילו.
אני מבינה שהגילוי הזה הוא פתיחה של דרך חדשה, שיש עזרה תרופתית ועזרות אחרות. קורס מקצועי זה משהו, שבגדר זמן סביר בשבילי לעשות, כך שאני מאמינה שיש אפשרויות פתוחות לפניי.
*האם יש לך עצות בשבילי – על פי איזה קווים מנחים, איך לבחור מחדש במה לעסוק?*
כמו כן, אשמח אם תוכלי להפנות אותי לעצות בהתנהלות של הבית, שמתאימות לבעלי הפרעות קשב. אני אם ל-5 וטובעת בכביסה ובבלאגן (וטבעתי בזה גם כשהייתי רווקה…). מתוסכלת מזה מאוד.

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
אלמונית יקרה, ראשית תודה על האומץ, אני בטוחה שמה שאת מתארת כאן אופייני לנשים רבות, שאת נותנת להן פתחון פה. ראשית בחירת הכיוון: הוא חייב להתייחס לכישורייך הטבעיים, לחלומות, לערכים ולנטיות שלך. מכל אלה יש לאנשים עם הפרעת קשב בשפע. האתגר הוא להתמקד: במה הכי חשוב לי? מה הערך המרכזי אותו חשוב לי לממש ? מה הכישור המרכזי אותו אני רוצה לפתח ? – גבשי תמונת עתיד אידאלית שיכולה לתת לך השראה. לאחר מכן מגיע שלב מאתגר לא פחות, שלב הביצוע .
כשיש קושי עם התמדה, ניהול רצפים, התמודדות עם פרטים – יש אתגר. החוכמה לעשות תכנית ריאלית, לתכנן עזרה ואסטרטגיות מתאימות למקומות המכשילים. זה אפשרי!
אפשרי, הרבה פעמים בעזרת איש מקצוע מתאים או קבוצות תמיכה בתחום. יש קבוצות תמיכה לנשים ושווה לבדוק אותן. מקווה מאוד שלא תוותרי על המימוש העצמי! הוא אפשרי, הוא חוויה מרכזית ביצירת סיפוק מהחיים.
בנוגע לשאלתך השנייה, ניהול משק בית הינו אתגר לכל אדם עם הפרעת קשב. ניהול בית דורש משימות רבות, רוטיניות "משעממות", ניהול רצף והתייחסות לפרטים. לצפות מאישה עם הפרעת קשב לעשות זאת לאורך שנים ארוכות, זה כמו לצפות מהולך על קביים לרוץ. יש נשים שמצליחות להתמודד עם זה, אך המחיר הוא הרבה פעמים נוקשות ומתח. אני מציעה לך לחשוב על דרכים יצירתיות כגון יום כביסה, שבו כולם שותפים לפעולה, ארגון צעצועים בארגזים גדולים בהם לא רואים את הבלגן וכדומה. אם את יכולה לקבל עזרה מכל סוג בנושא, מומלץ מאוד או.. להפסיק לסבול, לקבל את המצב ולחיות אתו.

בשאלת המשך, שאלה אלמונית עם הפרעת קשב
חשוב לי לעשות כמה דברים.
(1) קודם כל חשוב לי להיות עם הקטנים שלי בבית עד גיל5 בערך, לכן אני מחפשת עבודות שאני יכולה לעשות מהבית. מאז שגיליתי את זה נכנסתי קצת לחרדה, שאולי זה משהו שבכלל לא אפשרי, כשאני משלימה שאני מוגבלת ביכולותיי, בשל הפרעת הקשב. מצד שני אני מאוד מאוד מאמינה בזה ולא רוצה לוותר על כך.
(2) השבוע שלושת ילדיי הגדולים עשו אבחונים והתגלה שלכולם יש הפרעת קשב. לאחד היה הכל אדום במבחן moxo . זה מתבטא בקושי גדול בלימודים, אצל אחד מהם וכנראה חוסר מיצוי הכישורים אצל האחרים. אני רוצה מאוד להיות בשבילם עם סבלנות, ואני לא תמיד מצליחה. אני יודעת שיש דברים שאני יכולה לעשות כדי לעזור להם ואני מתכננת לעשות אותם ובפועל לא עושה ואז נכנסת להאשמה עצמית וכו'.
(3)חשוב לי להרגיש שאני מנצלת את הפוטנציאל השכלי שלי. זה גורם לי להרגיש טוב עם עצמי. בשביל זה הייתי רוצה ללמוד תכנות. יש לי תחומים ספציפיים שאני מתעניינת בהם, שאפשר לעבוד מהם מהבית בתור פרילאנס. מעניין אותי להיעזר בתכנות, כדי ליצור דברים עם השפעה חברתית. יש לי כמה רעיונות ספציפיים, שניתן להתפרנס מהם, אך לא תמיד הלימוד עצמו של התכנות מעניין אותי, צריך להתמיד בזה ולהשקיע הרבה שעות. אני זוכרת בטכניון, כשהמתמטיקה לא מספיק עניינה אותי, רגע לפני המבחן כשגייסתי עוד כוחות והתעמקתי בזה זה פתאום היה לי מעניין ונהניתי מהלימוד. אבל היה לי קשה להביא את עצמי למקום הזה של ההתמקדות וההנאה מהעניין. רק לפני מבחן, וגם זה לא תמיד. בקיצור כדי להצליח בזה אני צריכה לשבת על החומר הרבה זמן, גם כשלא תמיד מעניין, עד שאקנה לי את היכולת המספקת של התכנות (וגם אחר כך כי תמיד צריך להתעדכן).
(4) בנוסף, חשובה לי עשייה חברתית (לא רק בתכנות) ואכן, בעבר הייתי במקום הזה ובחלק מהזמן הצלחתי. אך חוסר ההתארגנות בזמן, הרס לי (עזבתי בגלל מעבר דירה וסך-הכל היו מרוצים ממני, אך לא גירדתי את פוטנציאל התפקיד בגלל חוסר התארגנות). חוץ מזה, מצד אחד מאוד חשוב לי שאני אהיה הבוסית של עצמי. מצד שני כשאין מישהו שיושב עליי, אני נמרחת וזה יכול להרוס לי. בסיכומו של עניין – אני יודעת שזה נראה הרבה דברים, אבל לפעמים דווקא כשיש לי כמה דברים ביחד זה טוב לי. הדבר המרכזי הוא שהייתי רוצה לדעת לנהל את עצמי, ולהיות בטוחה בידיעה הזאת. הייתי רוצה לדעת שאני יכולה לסמוך על עצמי, שמה שאני מתכננת זה מה שאעשה, ולא אתפזר למקומות אחרים

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
אלמונית יקרה, ראשית שאפו על כושר הניתוח. זה שהצלחת לכתוב בסדר מופתי את כל השפע הפנימי שלך פה, מראה על כך בדיוק – יש לך שפע שאת יכולה לנהל אותו. מסכימה אתך, שאצל אנשים עם הפרעת קשב, הריבוי הוא האחד ודווקא זו הדרך לשמור על ענין. הצרכים מובנים וכולנו צריכים לתפקד בהרבה מישורים, אך אין ספק שאצל נשים עם הפרעת קשב, שבדרך כלל יש להן ילדים עם הפרעת קשב, זה אתגר מיוחד. מימוש עצמי, לדעתי הכרחי. אחרת יהיה לך קשה להרגיש טוב עם עצמך ולעזור לאחרים. חוץ מזה איזו דוגמה זה ייתן לילדייך? לא בטוחה שהבית זה פתרון טוב. אולי עם עוד אדם שתעסיקי או שותף. באופן כללי נראה, שעלייך לקבל את העובדה שאת לא יכולה לעשות הכל לבד. יש מקום לסדר עדיפויות, להתמקדות בתוכנית של כל מישור ומישור – רכישת מקצוע, תכנון עבודה, ילדים עם האתגרים המיוחדים שלהם ותחזוקת בית. לא הזכרנו חברים, משפחה מורחבת וכמובן השקעה בעצמך. ממליצה לך בחום להיעזר ביעוץ אישי או בקבוצת תמיכה. את יכולה לפנות אליי בנושא.

Liat Glazer
אשמח לדעת אם מומלץ לאנשים עם הפרעות קשב ללמוד?

אורלי צדוק יעוץ ותכנון קריירה
ליאת שלום. ראשית מומלץ ללמוד מה שמתאים לך, מה שאת מוצאת בו עניין. אין כמו עניין, כדי לשפר מוטיבציה ללמידה. בכל לימודים יש התמודדות עם קריאה, כתיבה, שינון ומבחנים . לכן צריך לרכוש אסטרטגיות מתאימות. כיום, ברוב המוסדות האקדמאיים יש מרכזי תמיכה לאנשים עם הפרעת קשב. פנייה למרכזים אלה יכולה לשנות כישלון לחוויית הצלחה. אם יש דברים שאת לא יכולה להתמודד איתם בשום אופן, קחי את זה בחשבון. לדוגמה, אם קשה לך לשנן שמות לועזיים מורכבים, תחשבי פעמיים לפני לימודים בתחום מדעי החיים. אך שוב, העיקר בעניין זה, הוא העניין והמוטיבציה וכדאי לפחות לנסות בהצלחה.

ולכל מי שפספס את האירוח ורוצה לקרוא בעצמו את השאלות מוזמן להיכנס לקישורים המצורפים

    תפריט נגישות