הכה את המומחה – ד"ר יונתן קושניר

19113563_1368358733256696_7630583972715171548_nבתאריך 19.6.17 אירחנו בדף הפייסבוק שלנו את ד"ר יונתן קושניר. ד"ר קושניר עובד בביה"ח שיבא כפסיכולוג קליני במרפאת החרדה ביחידה לפסיכיאטריה של הילד.
במהלך האירוח הוא ענה על שאלות בנושא הפרעות שינה והפרעת קשב.
לכל מי שפספס, לקטנו עבורכם חלק מהשאלות שנשאלו ע"י הגולשים שלנו. השאלות והתשובות שהבאנו, לא עברו עריכה אלא הגהה בלבד ומוצגות כפי שהופיעו בדף הפייסבוק שלנו.

חשוב להדגיש כי אין לראות בתשובות שמופיעות מטה כייעוץ אישי וכי תמיד יש צורך להתייעץ עם איש מקצוע.

 

שאלה –
דיבור מתוך שינה (בעיקר דיבור עם רגש, כעס, התגוננות) אצל ילד בן 8 מאובחן, האם מצריך התייחסות? הוא לא מודע לכך, אלא עם אומרים לו.

תשובתו של ד"ר קושניר
באופן עקרוני, אם התדירות לא גבוהה ולא מפריעה לשינה, אין צורך בהתייחסות מיוחדת. חשוב לא לתחקר אותו על זה. יכול להלחיץ ולהגביר את התופעה. בד"כ יעלם תוך כמה שנים. חשוב לבדוק האם הילד נוחר או ישן עם פה פתוח – אם כן, לעבור אצל רופא אף אוזן גרון.

 

שאלה
יש קשר בין הפרעת קשב לשליטה בשלפוחית השתן בלילה, אצל ילדים? מה ניתן לעשות?

תשובתו של ד"ר קושניר
אצל ילדים עם הפרעת קשב יש שכיחות גבוהה יותר של הרטבה. הטיפול הוא אותו טיפול כמו בילדים ללא הרטבה. טיפול בזמזם. דורש ליווי ומעקב מסודר. מאוד יעיל לרוב כשיש שיתוף פעולה וביצוע מלא של ההנחיות.

 

שאלה
האם יש קשר בין בריחת שתן בזמן צחוק לבין הפרעת קשב וריכוז (20+)?

תשובתו של ד"ר קושניר
יש אנשים שאצלם בורח שתן בזמן צחוק או כשמרוכזים במשהו. בד"כ שכיח אצל ילדים עם הרטבת לילה. עובר כתוצאה מהטיפול (המוצלח) בלילה.

 

שאלה
אני עם הפרעות קשב שאובחנה בגיל מבוגר, וקשיי שינה מאז שאני זוכרת את עצמי. השאלה איך אני מבודדת את הטיפול בזה ובזה. כי בהפרעות קשב אני מצליחה לטפל.. מי הרופא המתמחה בשינה? והאם הוא צריך להבין גם בהפרעות קשב?

תשובתו של ד"ר קושניר
בקשר לשאלה על קשיי שינה וקשב אצל מבוגרים. צריך לעבור הערכה אצל מומחה/מומחית לשינה. חשוב לציין כי היכולת לעזור היא גבוהה ולא נופלת מאדם שלא סובל מהפרעת קשב.
יש מספר מרפאות למשל באסותא או בלוינשטיין ששם עושים הערכה של קשיי שינה. אם מדובר בקושי שאינו על רקע רפואי הם בד"כ לא מטפלים בזה. בד"כ מטפלים בזה פסיכולוגים קליניים, שמתמחים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בקשיי שינה (CBT-I). את יכולה לקרוא פה:
http://www.drjkushnir.com/%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C…/

 

שאלה
איך מצליחים להרגיע ילדון חמוד עם הפרעת קשב כך שירגע וילך לישון לבד? ברגע שהוא עובר את שעת השינה שלו הוא נהיה היפר לגמרי, מצד שני, מאד קשה לתפוס את הרבע שעה המדויקת שבה הוא מספיק עייף כדי להירדם. וגם אם הצלחתי לתפוס את הזמן הנכון, עדיין צריך לשבת לידו, לתמלל אותו על חוויותיו במשך היום, ולתת לו לפרוק ולדבר ולדבר ולדבר…. במשך 20-30 דקות, ורק אז הוא מצליח להירגע ולעצום עיניים. אז כשהיה בן 3-4-5 זה היה חמוד, אבל היום הוא כבר מסיים כיתה א' ועוד לא נראה הסוף באופק. איך אפשר ללמד אותו להרגיע את עצמו, בלי שאנחנו נצטרך להיות שם לידו? זה אפשרי בכלל?

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום. דבר ראשון צריך לעשות הערכה ולבנות תמונה של קשיי השינה. זה יכול לנבוע ממספר דברים. במידה ומדובר בקושי ע"ר פסיכולוגי/התנהגותי. העקרון הכללי הוא "להנדס" את הסביבה של הילד כך שאתם מוציאים את עצמכם בהדרגה ומורידים את התלות שלו בכם, להירדם תוך כדי בניה של תוכנית מסודרת, הדרגתית ועקבית בכך. לפי מה שאתם רושמים היום אתם מתאימים את עצמכם אליו ולא להפך.

 

שאלה
אשמח לקבל טיפים שיקלו את שלב ההרדמות ילד בן 7 ו-4 חודשים לוקח ריטאלין SR 20 מ"ג כל בוקר. שולחים למיטה בסביבות 21:30 למרות שהסיכוי להרדמות אפסי… לרוב ממתין שאני אכנס למיטה שלי, מגיע ונכנס איתי ונרדם תוך דקות… יכול להישאר ערני עד חצות ללא כל בעיה.

תשובתו של ד"ר קושניר
הי, שימי לב שהתגובה דומה למה שכתבתי קודם. אם הוא נרדם תוך דקות כשהוא צמוד אליך, כנראה שהרקע הוא לא רפואי אלא תלוי בנוכחות שלך כדי להירדם – במיטה שלך. צריך לבנות תוכנית הדרגתית דרך הכוונה הורית, לשחרר את עצמך מתהליך זה. ילדים שתלויים בהורים שלהם כדי להירדם – יקח להם יותר זמן להירדם והם גם יתעוררו יותר פעמים בלילה.

 

שאלה
מצבי רוח משתנים באופן חריג, גיל 11, שינה מאוחרת וקושי בבקרים, משך כל שנה'ל, תלמידה טובה, איך נתחיל שנה חדשה ב'רגל ימין' ?? משיחות/הסברים כבר לא מתרגשת…

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, צריך לעשות הערכה קלינית מסודרת כדי להבין את הקושי פה, שתכלול גם את תמונת השינה וגם קשיים התנהגותיים כולל שינויי מצב רוח. זאת כדי שתוכלו לקבל הכוונה מתאימה איך לשנות את התקשורת שלכם אליה ולכוון אותה לאן שתרצו. חשוב לשלול קשיי שינה ע"ר ביולוגי/רפואי DSPS, SDB.
הכוונה להפרעה בתזמון זמן ההרדמות (ינשופי לילה). ילדים שיירדמו בשעות מאוחרות יותר, ללא יכולת להירדם קודם – DSP. והשני זה הפרעת נשימה בשינה, שיכולה לשבש קשות את השינה ולגרום לקושי רב לקום ולתפקד למחרת (SDB).

 

שאלה
איך גורמים לילד (יש לנו 2 כאלה, מארבעה) להירגע ולאפשר לעצמו להירדם. הוא לא שוכב מספיק זמן. רק אחרי שעה של יציאות מהחדר וקימות מהמיטה וצעקות ובלאגן, בסוף תמיד נגמר באיומים ואז שוכב ונרדם תוך דקות.

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, אנא ראי את תגובותיי הקודמות. הטיפול נעשה דרך הכוונה הורית לספק סביבה מסודרת, עקבית, ברורה ומכבדת, שתוביל אותו להירדם ללא צורך בכם ובלי ניסיונות שלו לצאת מהמיטה/להתנגד לשינה.

 

שאלה
איך משחררים את הפחדים שנתקעים לו בראש שניה לפני השינה?!….אתמול אלו היו נחשים.

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, בגדול, בד"כ הורים מספרים שהם נכנסים לדיונים ומרגיעים את הילד בתוך מצב זה. המטרה היא בהדרגה להפסיק לספק את ההרגעה ולהעביר את ההתמודדות עם הקושי אליו. להעביר מסר שהולכים לישון אבל לעשות "בדיקות" מינימליות של הילד כל כמה דקות עד שנרדם. בהדרגה להגדיל את הזמן בין בדיקה לבדיקה.

 

שאלה
האם קיים קשר בין הפרעת קשר לביעותי לילה ?ומה הכי מומלץ במקרה של ביעותים קשים (בן עשר וחצי- סובל מכך מגיל חמש לערך, מכה את עצמו, אותנו – לא זוכר כלום בשנייה שמתעורר).

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, ילדים עם ADHD סובלים יותר מביעותי לילה (ממשפחת הפארסומניות). ראי מאמר קצר על ביעותים, כולל מספר המלצות: http://www.drjkushnir.com/…/%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%95…/

 

שאלה
שלום. רוצה לדעת האם קונצרטה לילדים היא מאפיינת הפרעות שינה ?
ואם כן – האם יש מה לעשות ? מינון, שינוי תרופה ?

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, יש מחקרים שמראים שסטימולנטים למיניהם פוגעים בשינה ויש מחקרים שמראים להפך. במידה ואת חושבת שיש קשר, פנו לרופא המטפל לשקול המשך/שינוי טיפול.

 

שאלה
האם יש קשר בין ביעותי לילה (night terrors) לבין הפרעת קשב? גם כשזה נמשך עד גיל 10…?

תשובתו של ד"ר קושניר
– הי, ראה תגובה לשאלה זהה קצת קודם, ילדים עם ADHD סובלים יותר מביעותי לילה (ממשפחת הפארסומניות). ראי מאמר קצר על ביעותים, כולל מספר המלצות: http://www.drjkushnir.com/…/%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%95…/

 

שאלה
בת 12 ולא מצליחה להירדם ואז מתחיל מעגל קסמים של עייפות התפרצויות זעם – חוסר ריכוז מוגבר בבי"ס – לחץ – וחוזר חלילה. מה גם שמסרבת לריטלין…שאותו בלעה בעבר.

תשובתו של ד"ר קושניר
הי, בהחלט קושי בשינה מגביר מאוד קשיי התנהגות וקשיי קשב. חשוב שתלכו לעשות הערכה, כמו שצריך, לגבי השינה וההתנהגות, כדי שתקבלו הכוונה טובה. נשמע שהכיוון הוא דרך הכוונת הורים.

 

שאלה
היכן עושים הערכת שינה?

תשובתו של ד"ר קושניר
תתחילו בברור ראשוני אצל רופא הילדים, אם הוא לא חושב שיש סיבה להפנות למעבדת שינה צריך לפנות לאיש/אשת מקצוע שמבינים בנושא.

 

שאלה
בן 11, הפרעת קשב וחרדות, כל בוקר לפנות בוקר, מחפש פינה אחרת לישון בה, או שפשוט נשאר ער וזהו…. מספר על פחדים.

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, ילדים עם ADHD סובלים יותר מהפרעות חרדה. בהחלט ניתן לטפל בזה ביעילות רבה. מציע שתחפשו הכוונה דרך טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שייתן מענה גם לפחדים בלילה. יעילות הטיפול גבוהה גם אצל ילדים שסובלים מהפרעת קשב.

 

שאלה
האם יש קשר בין הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים (20+) לבין תחושת העייפות במהלך היום ?

תשובתו של ד"ר קושניר
עייפות יכולה לנבוע ממספר גורמים. לכן צריך לעשות הערכה קלינית מקיפה, כולל הפרעות חרדה, בירור רפואי, דכאון, השפעה של תרופות, חוסר שינה, שיבוש בשינה וכו'.

 

שאלה
מה בא קודם, הביצה או התפוח? ?
ולעניינינו – מה בא קודם ההפרעה או האטנט ? איזה מהשניים הוא המקור להפרעות השינה ? איזה להעדיף ?

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, השאלה היא שאלה קלינית. יש מחקרים סותרים לגבי הקשר בין טיפול תרופתי לקשיי שינה. כחלק מהערכה קלינית צריך לברר מה היתה תמונת השינה לפני נטילת התרופה.

 

שאלה
מה עושים עם ביעותי לילה של ילד בן 11 כמעט?

תשובתו של ד"ר קושניר
הי, ראי תגובות קודמות לשאלה זהה, מפנה אותך לדף הסבר קצר על כך: http://www.drjkushnir.com/…/%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%95…/

 

שאלה
מה עושים עם מתבגרת ש'לא עייפה' ?גם עם 3-4 שעות שינה בלילה. לאורך זמן.

תשובתו של ד"ר קושניר
שלום, באופן עקרוני יש אנשים שמסתדרים עם מספר שעות מצומצם אך זה מאוד נדיר. צריך לבדוק מספר גורמים כולל "השלמת שעות שינה במהלך היום", קיום של הפרעה פסיכיאטרית ועוד..

 

שאלה
ילד בן 12. לא נרדם לפני 12 בלילה, אלא אם הוא ממוטט מעייפות.

תשובתו של ד"ר קושניר
צריך לשלול מגוון גורמים, במיוחד DSPS – שזו הפרעה בתזמון השינה (ינשוף לילה). די נפוץ אצל ילדים שסובלים מ ADHD. אלו ילדים שישנים יופי רק לא בשעות ה"נורמליות". סימן שיכול להצביע על הכיוון הוא תחושה של רעב, שבאה בשלב מאוחר יותר או בצהריים (ללא קשר לנטילת תרופה).

 

שאלה
האם קושי גדול מאוד לקום בבוקר קשור גם להפרעות שינה והאם יש מה לעשות.

תשובתו של ד"ר קושניר
באופן עקרוני יכול להיות. צריך לוודא כמובן שישנים כמות שעות מספקת וכן שאין גורם שמשפיע על איכות השינה כגון: הפרעות נשימה בשינה, יקיצות מרובות בלילה ועוד.

 

ולכל מי שפספס את האירוח ורוצה לקרוא בעצמו את השאלות מוזמן להיכנס לקישור המצורף.
נתראה באירוח הבא !!!

    תפריט נגישות