הכה את המומחה – סיגל דקל

sigal-dekel

בנושא ביטוח לאומי
בתאריך 16.3.16 אירחנו בדף הפייסבוק שלנו את עו"ד סיגל דקל, מומחית בנושא זכויות מבוגרים וסטודנטים עם הפרעת קשב (ADHD) בביטוח הלאומי, זוכת פרס "אשלים" של ג'וינט ישראל על הקמת מוקד יעוץ התנדבותי בשי"ל כפר סבא בתחום זכויות בביטוח לאומי של סטודנטים עם הפרעת קשב (ADHD).
אז לכל מי שפספס, לקטנו עבורכם חלק מהשאלות שנשאלו ע"י הגולשים שלנו. השאלות והתשובות שמופיעות כאן לא עברו עריכה ומופיעים כפי שהופיעו בדף הפייסבוק שלנו.

 

חשוב להדגיש שאין לראות בתשובות שמופיעות כאן כייעוץ אישי.

 

מירית שאלה – שלום. מעוניינת לברר איזה אבחון adhd מקובל ע"י בט"ל. האם פסיכו-דידקטי בסדר או רק ע"י רופא.

סיגל ענתה – ביטוח לאומי קובע נכות רפואית בהתאם לאבחונים ואישורים של רופאים מטפלים (פסיכיאטרים או נוירולוגים). אבחונים מסוגים אחרים יכולים לשמש בתביעה בביטוח לאומי בנוסף לאבחונים הרפואיים.
מצ"ב קישור ל-מהו אבחון רפואי להפרעת קשב (ADHD), מה הוא אמור לכלול ומי מוסמך להעבירו.

 

עינת שאלה – ילד מאובחן, מטופל תרופתית בתרופות שלא בסל… , לומד בכתה רגילה עם שעות שילוב (לאחר ועדת שילוב).

  1. האם זכאי לתשלום מביטוח לאומי?
  2.  האם יש איזושהי השתתפות בתרופות היקרות (הוא לא היחיד במשפחה שמטופל בתרופות מחוץ לסל ב ADHD).

סיגל ענתה – אם הוא סובל מ- ADHD בדרגה קשה וזקוק להשגחה מתמדת (זו ההגדרה החדשה והמקלה יחסית בחוק), ניתן לקבל קצבת ילד נכה מביטוח לאומי.

בשאלת המשך ענת שאלה – תודה! לשמחתי הוא לא זקוק להשגחה צמודה. כבר בן 14.5. יש סיכוי לקבל השתתפות/החזר על התרופות שלא בסל?

קווים ומחשבות ענו – כרגע אין החזר על תרופות, נמשיך להאבק כדי למצוא פתרונות לכך

 

אמנון שאל – עו"ד דקל שלום, נשמח לשמוע פרטים על:

  1. מה הזכויות והסיוע מבט"ל שזכאים להם ילדים עם ADHD?
  2. מה הזכויות והסיוע מבט"ל שזכאים להם מבוגרים עם ADHD?
  3. מה הקריטריונים ותנאי הסף?
  4. רטרואקטיביות?
  5. מה קורה כש-ADHD מאובחן בנוסף לאבחונים נוספים כמו OCD ו-ASD?

תודה רבה.

סיגל ענתה – ילדים עם ADHD בדרגה קשה, הזקוקים להשגחה מתמדת (עפ"י ההגדרה החדשה והמקלה יחסית בחוק), יכולים לקבל קצבת ילד נכה מביטוח לאומי בשיעור של 50%.
ההורה זכאי לשתי נקודות זיכוי ממס הכנסה במקרה של ילד נטול יכולת, כלומר ילד עם ADHD שהופנה ע"י ועדת השמה למסגרת של חינוך מיוחד.

בשאלת המשך אמנון שאל – מה ההגדרה של דרגה קשה ועל איזה אבחונים זה מסתמך? מה ההגדרה של השגחה מתמדת? לפי התאור זה בכלל לא ADHD או שמדובר על משהו בנוסף שהוא זה שמוביל לחינוך מיוחד או השגחה מתמדת.

סיגל ענתה – מבוגרים שיש להם ADHD בלבד, יכולים לקבל סיוע של סל שיקום מהביטוח הלאומי – מימון לימודי-תואר או מקצוע – עד 55,000 ₪ לשנת לימודים, כולל טרום לימודים (מכינה, השלמת בגרויות, השלמת 12 ש"ל). מס' השנים בהן ניתן הסיוע תלוי בגובה הנכות שנקבעה ע"י הביטוח הלאומי.
מבוגרים שיש להם ADHD עם ליקויים גופניים נוספים (רגשיים או פיזיים) ויש להם קושי תעסוקתי – יכולים לקבל בנוסף לשיקום גם קצבת נכות כללית. גובה הקצבה נע בין 1,600 ₪ לבין 5,500 ₪ בחודש.

 

שירן שאלה – מה צריך לעשות כדי לקבל את סל השיקום? למי שיש אחוזי נכות.

קווים ומחשבות ענוקישור צורף למדריך שנכתב בנושא זכויות סטודנטים בבטל"א שבו יש הסבר מפורט מה צריך לעשות בנושא וכיצד ניתן להגיש את התביעה.

 

רינת שאלה – יש לי ארבעה ילדים. ארבעתם מאובחנים. 3 מהם מטופלים תרופתית ומלווים בטיפולים רגשיים על פי הצורך. מיותר לציין שהעול הכספי גבוה מאוד. ניסיתי בעבר לקבל החזר ממס הכנסה, אבל הרופאים אינם מוכנים למלא טופס עבור זה ובלי זה כמובן שאין החזר. אשמח לדעת האם יש דרך להקל. תודה מראש.

סיגל ענתה – הורה זכאי לשתי נקודות זיכוי ממס הכנסה במקרה של ילד נטול יכולת. כלומר, ילד עם ADHD שהופנה ע"י ועדת השמה למסגרת של חינוך מיוחד (גן, בי"ס, כיתה לחינוך מיוחד בבי"ס רגיל ומסלול 07 בחטיבה ובתיכון).
כל שעל הרופא למלא בטופס הוא – שהוא בדק אותו, את האבחנה הרפואית שלו והאם האבחנה כרונית. הוא אינו צריך לאשר שום דבר מעבר ולכן אין סיבה שלא ימלאו הטופס. מניסיון, הרופאים המטפלים בד"כ ממלאים טפסים אלה.
מצ"ב קישור לטופס הבקשה למס הכנסה. מצ"ב קישור לטופס שעל הרופא למלא.

בשאלת המשך רינת שאלה – תודה. האם אפשר לקבל זיכוי רטרואקטיבי? מה עם ילדי שילוב?

קווים ומחשבות ענו – ילדי שילוב אינם מוכרים כחינוך מיוחד ולכן לא זכאים.

 

הודיה שאלה – מבוגר המאובחן (אבחון בן יותר מ-7 שנים) בADD-, עובד באופן סדיר ונוטל ריטלין. האם זכאי למשהו מהביטוח הלאומי?

סיגל ענתה – במידה שאין בעיות רפואיות נוספות והוא חסר מקצוע, יכול להיות רלוונטי עבורו שיקום מקצועי – מימון של לימודי-תואר או מקצוע.
בשאלת המשך הודיה שאלה – יש מקצוע וגם כמעט תואר.
קווים ומחשבות ענו – אם הוא עדיין לא סיים את התואר הוא יכול לפנות לבטל״א ולהגיש בקשה ולקבל סיוע כספי במימון הלימודים. את מוזמנת להיכנס למדריך שנכתב בנושא זה ונמצא באתר שלנו.

 

בנימין שאל – האם מקבלי קצבת נכות זכאים לקצבה נוספת בגלל הקשב והריכוז?

סיגל ענתה – הפרעת הקשב יכולה להגדיל את הנכות הרפואית ואת אובדן כושר העבודה ובהתאמה להגדיל את הקצבה החודשית. בנוסף, ניתן לפנות לקבלת סיוע במימון לימודים, למי שזה רלוונטי עבורו.

 

אלעזר שאל – עו"ד דקל שלום רב, האם ישנם קריטריונים ברורים הקובעים מי מוכר כבעל הפרעת קשב המעניקה הטבות מהביטוח הלאומי, ואם כן מהם? האם לשם כך יש להגיש תביעה במסגרת תביעת נכות או שמע מדובר בהליך מיצוי אחר? האם יש הבדל בין ילדים למבוגרים?

סיגל ענתה – יש סעיף בתקנות הביטוח הלאומי שמיוחד ל-ADHD וקובע מה הקריטריונים לקביעת נכות בין 0%-40%. עיקר הקריטריונים הם: מידת התגובה לטיפול תרופתי וההשפעה על התפקוד החברתי, לימודי ותעסוקתי. מדובר בטופס תביעה לקצבת נכות כללית ובהמשך (לסטודנטים) תביעה לשיקום מקצועי.

 

איילת שאלה – שמי איילת ו-2 מתוך 3 ילדי מאובחנים. הגשתי לביטוח לאומי תביעה לקצבת ילד נכה עם כל המסמכים הרפואיים הנדרשים, בשבוע הבא אני מוזמנת לבדיקת רופא איתם על מנת לבחון את המשך הטיפול בבקשה שלי. שאלתי היא: בוועדה יושב רופא ילדים, לא פסיכיאטר ולא נוירולוג, מה הוא אמור בדיוק לבדוק?
מה גם , שילדיי נוטלים כדורים ל-12 שעות , ובזמן הבדיקה יהיו עדיין ״תחת״ השפעת הכדורים. כמובן שבתשאול אני אספר על כל הקשיים, ובכל המסמכים הרפואיים וההערכות של מוסד הלימוד מופיע הכל. אשמח לשמוע דעתך. תודה רבה מראש ?

סיגל ענתה – האם מדובר בהפרעה חמורה ומשמעותית והאם יש צורך בהשגחה מתמדת. ניתן לעשות זאת בהצגת העובדות הרלוונטיות (הקשיים, הסיוע, התגובה החלקית לטיפול התרופתי ו/או השיחתי ו/או האחר, תופעות הלוואי, תחלואה נילווית, אם יש ועוד) ובהצגת המסמכים הרפואיים המתאימים התומכים בכך, בעיקר של הגורמים המטפלים ושל הצוות החינוכי.

בשאלת המשך איילת שאלה – תודה על תגובתך. המסמכים מכל גוף
(בריאותי ומוסדות לימוד, ומטפלים נלווים ) מאשרים את הקשיים, הטיפול וההתמודדות. לא מדובר במצב של השגחה מתמדת צמודה 24 שעות , אבל ממה שלמדתי ושמעתי. גם ילדים עם הפרעות קשב קשות מלוות ב- odd ברמה גבוהה ביותר, ובעיות בוויסות חושי, ולכל זה גם נילוות הפרעה נפשית. אין עוררין, זה בהחלט הגדרה של ילד נכה.

סיגל ענתה – מה שאת מתארת בהחלט יכול לענות להגדרה של "השגחה מתמדת".

 

הדר שואלת – למיטב ידיעתי רק ילדים שלומדים במסגרת של חינוך מיוחד זכאים לקבל החזר מהביטוח הלאומי. בתי עם בעיית קשב וריכוז והיא לומדת בחטיבת ביניים רגילה, אבל בכיתה קטנה וזה תחת מסגרת של חינוך מיוחד. האם נוכל לקבל החזרים מביטוח לאומי במידה ונגיש תביעה ?

סיגל עונה – החוק קובע שילדים עם ADHD בדרגה קשה, שזקוקים להשגחה מתמדת, יכולים לקבל קצבת ילד נכה מהביטוח הלאומי בשיעור של 50%. לא נראה שזה המקרה, אם כי, זה תלוי בתפקוד של הילד. כדאי לבחון הגשת בקשה למס הכנסה לקבלת שתי נקודות זיכוי ממס הכנסה. ראי תשובה עם לינקים למעלה (שאלה 5 בקובץ זה)

 

נורית שאלה – שלום, האם מגיע לנו סיוע כלשהו? לבני יש קשב וריכוז והוא נוטל תרופות, חלקן לא בסל התרופות. וגם מקבל טיפולים שונים, כמו כן האם ניתן לקבל החזרים רטרואקטיבית?

סיגל ענתה – אם הוא קטין, ראי תשובות קודמות. אם הוא מבוגר, יכול לקבל מביטוח לאומי שיקום מקצועי (מימון לימודי-תואר או מקצוע)

 

מיטל שאלה – למיטב הבנתי הכרה מבחינת ביטוח לאומי – נחשבת כנכות, האם זה עלול לפגוע בעתיד הילד (צבא רישיון נהיגה )?

סיגל ענתה – כדי לקבל סיוע מביטוח לאומי נדרשת קביעת שיעור הנכות, אבל זה מידע רפואי חסוי עפ"י חוק. הנכות נקבעת בגין סעיף מיוחד של הפרעת קשב (ולא סעיף רגשי כמו בעבר) והמידע על הפרעת הקשב קיים ממילא בתיק הרפואי הציבורי.

 

מישל שאלה – לבת שלי יש תסמונת טורט מלווה בהפרעת קשב וריכוז ברמה גבוהה והיא לא יכולה ליטול תרופות לקשב וריכוז. האם מגיע לה משהו מהביטוח הלאומי ? היא לוקחת תרופות לתסמונת טורט.

סיגל ענתה – היא תוכל לקבל קצבת ילד נכה רק במידה שתוכיחו שהיא זקוקה להשגחה מתמדת וזה לא נשמע כמו מקרה כזה, תלוי בתפקוד שלה. בהמשך, כאשר תהיה בוגרת, השילוב בין שתי המחלות יכול לחזק את התביעה שלה לביטוח לאומי כדי לקבל סיוע במימון לימודי תואר או מקצוע (תביעה לשיקום מקצועי).

 

יונית שאלה – אשמח לדעת אם הורה לא עובד לילד בכיתה קטנה, זכאי להטבות כלשהן? מביטוח לאומי קשה להוציא תשובה ברורה.

סיגל ענתה – אם הוא סובל מ-ADHD בדרגה קשה וזקוק להשגחה מתמדת, ניתן לקבל קצבת ילד נכה. בנוסף, ניתן לקבל שתי נקודות זיכוי ממס הכנסה. ראי תשובות קודמות עם לינקים (שאלה 5 בקובץ זה).

מצ"ב קישור לצ'אט

    תפריט נגישות