הפרעת קשב ושינה

אני שונא ללכת לישון! כל התהליך גורם לי להיות עצבני, כי אני יודע שבמשך שעות אני אשכב ולא אצליח להירדם ואז יגיעו כל המחשבות שמטרידות אותי ואני אחשוב על כל הדברים שלא הספקתי לעשות… מחשבות רעות כאלה שגורמות לי להרגיש רע עם עצמי.
אני בכלל חי בשעון הפוך, אני אוהב את הלילה! אני מסוגל לעשות את כל השיעורים, מטלות וכל מה שרציתי להספיק לעשות במשך כל היום ולא הצלחתי. בלילה אני מצליח! אני הופך פתאום להיות נורא ערני, ממוקד, מפוקס ומצליח לבצע מטלות. אבל את המחיר אני משלם למחרת במשך היום בו אני בלתי נסבל, לא מספיק דברים, כועס, עצבני, וקצר בתגובות שלי, בקושי מתפקד ובעיקר מיואש.
להרבה מאוד אנשים עם הפרעת קשב יש קשיים בכל מה שקשור לשינה,
זה מתבטא ב:
1.קושי להירדם וקושי להתעורר
2.שינה שאינה סדורה, רציפה ושלווה.
אנשים עם הפרעת קשב סובלים מהפרעה בוויסות. כלומר, הם מתקשים ביכולת לאזן בין מצבים שונים ולהחליף ביניהם. לכן כל כך קשה להם במעברים. כך גם בנושא השינה, הם מתקשים להחליף בין מצב של ערות למצב של שינה.
הפרעה בשעון הפנימי – הגוף האנושי מפריש מלטונין בשעות הערב, שגורם לאדם להרגיש עייף וישנוני ובסופו של דבר – ללכת לישון. אצל אנשים עם הפרעת קשב השעון הזה "מאחר", ולכן הנטייה שלהם תהיה להירדם שעתיים-שלוש אחרי הזמן, שהם קבעו לעצמם ללכת לישון ומכאן גם נובעת הבעיה עם הקושי בקימה בבוקר.
אז כמה אסטרטגיות להתמודדות-
1.צרו רוטינת שינה בשעה קבועה (השתדל לא ללכת לישון אחרי השעה 24:00 –זה הוא יום חדש!)
2.הקפידו על שגרה שלפני כניסה למיטה- סדרו את החדר כך שיהיה לכם שקט בעיניים, פתחו את התריסים כך שהאור הטבעי דרך החלון יעיר אתכם.
3.הקפידו לעמעם אורות חזקים.
4."Don't look at the light!" – החליטו על שעה שבה אתם מכבים את כל המכשירים שמפיצים אור: טלוויזיה, מחשב, אייפד, אייפון.
בנוסף למשיכה שלנו אליהם, שגורמת לנו לדחות את שעת השינה ההירדמות, האור שהם מפיצים מייצר בגוף אשליה של ערנות והוא מעכב את פעילות המלטונין שמסייע לנו להירדם.
5.שימו מוסיקה מרגיעה.
6.הכינו את הבוקר : סדרו את כל מה שאתם זקוקים לו בבוקר כך שלא תצטרכו לחפש דברים שיוסיפו לכם עצבים בהתארגנות. תדאגו למקומות קבועים לארנק, טלפון, משקפי שמש ומפתחות.
7.הכינו מראש את הסובבים אתכם שבבוקר אתם עלולים להיות קצת פחות נחמדים ? .
8.תדאגו תמיד להכין לכם משהו טעים לארוחת בוקר .
תזכרו שאנשים עם הפרעת קשב אוהבים הפתעות, אז תכינו / תבקשו כדי שתהיה לכם סיבה טובה לקום!

סרטון מצולם של הטקסט: https://youtu.be/TucpAMgZjFg

    תפריט נגישות