זמן חיבוק

אי אפשר לשכוח את הרגע הזה.
מרכז קניות – אנחנו מסתובבים עם ילדינו, קונים ומבלים ופתאום – הילד איננו.
בשניות אלו (לא צריך יותר משניות) יש תחושה קשה של פחד. התסריטים הקשים ביותר עוברים בראש – היכן הוא ? מי לקח אותו ? איך אמצא אותו ? סרטים וספרים נכתבו על רגע קשה זה… ואכן מי שחווה רגע כזה יודע, שאלו שניות שלעולם לא ישכח.

ברגע שאחרי הבהלה, כשאנחנו מתחילים לרוץ ולחפש, שולחים את כל מי שאיתנו לחפש בכל כיוון, רצים למודיעין על מנת שיקראו בשמו, ואז הילד נמצא בריא ושלם.. ובוכה. גם הוא לא ידע היכן אנחנו, גם אנחנו נעלמנו לו.
ברגע בו אנחנו מוצאים אחד את השני, אנחנו כועסים, מדברים המון, בוכים, צועקים, אנחנו לא יודעים איך להביע את התסכול שלנו. כשאנחנו מתוסכלים, מאגר התגובות שלנו מאוד מצומצם ואנו חוזרים על אותן תגובות שאנחנו מכירים כי אנחנו בלחץ.

אלו תגובות שאנחנו מכירים גם מסיטואציות נוספות: כשהילד לא רוצה להירדם, לא רוצה לאכול, לא רוצה להתקלח, לא לא לא ואנחנו מתוסכלים.

אילו יכולנו ברגע זה לעצור, לנשום עמוק, לספור עד שלוש, לשלוח את הידיים קדימה ולחבק את הילד האובד – זו תגובה שהייתה מרגיעה אותנו ואותו, נותנת לנו ולו תחושת בטחון ומוציאה אותנו מהסיטואציה המתסכלת. החיבוק הוא למעשה העברת אנרגיה חיובית בין שני אנשים או יותר. פשוט לאחוז זה בזרועותיו של זה, לאהוב ולהפגין אכפתיות וחום. הוא מעודד את רוחנו ומעלה חיוך על שפתינו, משחרר מתחים ומשפר את מצב הרוח.

במחקרים נמצא לכך גם הסבר ביולוגי. בזמן הפעלת מגע פיזי מתמשך על הגוף (כמו עיסוי), הוא מקבל אותות הרגעה המעוררות ביטחון. החיבוק הוא פיזי, אך אי אפשר לנתקו מן הערך הרגשי שלו. הוא מעביר מסר של קבלה, ליווי, תמיכה, נוכחות, אהבה, שייכות, חיבור, חמלה ועוד.

כבר מהגיל הרך אנחנו ההורים מחבקים – הנוכחות הגופנית שלנו כשאנו אוחזים, מחבקים ומטפלים בתינוק, היא נוכחות יומיומית שממלאת את הצורך של התינוק לביטחון ולחום.

בהמשך, אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים, צורך זה לא נעלם ויש למצוא דרכים חלופיות למילוי הצורך.
הזרועות הרחבות שלנו נותנות מחסה, מגינות ולהן תפקיד חיוני בנוכחות האיתנה שלנו בחיי ילדינו.
זהו צורך בסיסי קיומי. אנחנו שומרים עליך, אנחנו איתך.

אנחנו לא חייבים לחכות לרגע של תסכול כדי לתת חיבוק !!
החיבוק צריך להיות חלק משמעותי בחיינו. אל תוותרו עליו. תנו אותו, אל תחסכו
הקצו ביום לפחות פעם אחת "זמן חיבוק" !

    תפריט נגישות