להיות אמא וסטודנטית

היא עורכת דין ועובדת בחברה גדולה, יש לה ילדה בבי"ס, בן בגן והיא בהריון. היא אמא מאורגנת, מסודרת, "תקתקנית" כמו שהחברות קוראות לה – מאוד אוהבת להיות אמא והיא לוקחת את התפקיד במלוא הרצינות. אבל בער לה, היא הרגישה שעם כל העומס של גידול הילדים בשילוב העבודה, היא רוצה לחזור לספסל הלימודים ולסיים את לימודי הדוקטורט. אז היא נרשמה וסופסוף התחילה שנת הלימודים.

הלימודים התחילו בעשר, היא הגיעה רגועה, נינוחה ומאורגנת והכל היה רגוע עד השעה שלוש. אז התחילו התיאומים, האי-שקט, הטירוף – טלפון לבעלה "אתה זוכר שאתה אוסף את הילדים?" "לחוג הזה צריך לצאת בארבע כדי שהילדה לא תאחר" "אל תשכח לקחת את התיק, הכנתי אותו כבר. הוא מוכן ליד הדלת.." ועוד טלפון לאמא שלה "את זוכרת לקחת את הילדה לחוג בלט ?" עבר עוד שעור ופתאום אני רואה אותה עם דמעות בעיניים, היא סיפרה – "אמא שלי שלחה לי וידאו מהחוג, הילדה עשתה תרגיל חדש בצורה מושלמת ואני לא הייתי שם.. אני רוצה להיות נוכחת בחיים של הילדים שלי ומצד שלי כל כך חשוב לי להגשים את החלום שלי ולסיים את הלימודים. התחושה שאני לא שם כשהם עושים את הצעדים הראשונים, לומדים דברים חדשים, מתחילים התחלות חדשות, גורמת לי להרגיש אשמה. אני מרגישה שאני לא אמא מספיק טובה.

כשהחלטתי להביא ילדים לעולם היה לי ברור, שהתפקיד שלי הוא ללוות אותם ולהיות לידם כל הזמן, בוודאי בשלב הראשוני שבו הם מתמודדים ומגלים את העולם. רציתי ללמד אותם להתמודד ולהקנות להם את הכישורים המתאימים עפ"י סולם הערכים שלי, להוות עבורם מודל לחיקוי בהתנהלות, בהתארגנות, בסדר ובניקיון. מצד שני בער בי ולא עזב הרצון לממש את עצמי, לקדם את עצמי ולהגשים את החלומות שלי, כדי שארגיש שלמה עם עצמי. אני רוצה להאמין שהשילוב בין השניים יהווה בסופו של דבר דוגמה לנחישות והתמדה עבור הילדים שלי."

בשבע ועשרים בערב היא נכנסה ללחץ וכששאלתי מה קרה היא אמרה לי "אם אני אצא עכשיו, יש לי עוד סיכוי לראות אותם ולקרא להם סיפור לפני שהם נרדמים", לשמחתנו המרצה קיצר את השיעור וסיים מוקדם, והיא יצאה במהירות מהכיתה.

למרות המחיר שאנחנו משלמים למען הגשמת הרצונות שלנו, בסופו של דבר אנחנו מהווים עבור הילדים שלנו דוגמה לנחישות עקביות והערכה עצמית. אנחנו משדרים זאת בהתנהלות שלנו מולם ובשיח החינוכי שלנו אתם ואת הדרך הזו הם גם יעשו כשיצאו לעולם כעצמאים.

בהצלחה לכל ההורים הסטודנטים שהתחילו השבוע את שנת הלימודים.

    תפריט נגישות