ללמוד ולסמוך

״את יודעת למה אני אף פעם לא מתקן דברים, קודח בקירות, למה מעולם לא כתבתי לעצמי את העבודות לביה״ס?״ שאל נעם בקול מיואש. ״כי אף פעם, שום דבר, לא מספיק טוב. כי אף פעם זה לא מושלם. כי תמיד אפשר לעשות את זה יותר טוב, ברמת המעולה.

גם היום, שאני נשוי וכבר אבא לילדים, עדיין, בכל פעם שאני צריך לעשות איזשהו תיקון בבית אני מעדיף לקרוא לו לאבא שלי ורק לא לעשות לבד. אני חושש אפילו מלקחת את המקדחה. אני זוכר שפעם, כשכבר העזתי לנסות ולקדוח בעצמי, פערתי חור גדול בקיר ואבא שלי כל כך צחק.. אני זוכר את הצחוק המקנטר, כאילו שהוא ואני בתחרות והוא שוב ניצח וכל זה ליד החברה החדשה שלי.

זה אבא שלי, הוא פשוט חייב לנצח ולהראות שהוא הכי טוב. גם אין אצלו אמצע, הכל זה או שחור או לבן״. כך סיפר לי נועם כשהוא יושב מכונס בעצמו ולידו אשתו.

 

להורים רבים קשה יותר ללמד מאשר עצם התהליך. יותר פשוט לי לעשות בעצמי ולדעת שזה ייצא מושלם. הם מעדיפים לעשות בשביל הילדים, במקום לעזור להם וללמד אותם להתמודד. זה יוצר אצל הילדים תחושה של חוסר מסוגלות עצמית, זה פוגע בדימוי ובביטחון העצמי שלהם ויוצר תלות לאורך שנים רבות.

התפקיד שלנו כהורים הוא להכין את הילדים שלנו לחיים, זה מתחיל עם הרבה סבלנות, להבין שהתפקיד שלנו הוא להיות שם ולהנחות את הילדים, לסמוך עליהם, ללוות אותם ולתת להם כלים, שיוכלו למצוא באמצעותם את הדרך לעשות דברים בצורה שמתאימה להם, כי לכל אחד יש את הדרך שנכונה לו.

 

בואו נעשה אחרת – כבר מגיל צעיר ניתן לילדים שלנו להתנסות, נספוג את אי ההצלחות בהבנה ונתייחס לזה כאל מחיר הלמידה, זהו אורח חיים, זה לא פרויקט קצר טווח –

 

  1. נתחיל בדברים קטנים ולא מסובכים. נאפשר לילדים להתנסות – יהיה מלוכלך, אולי יישבר משהו, אבל ההתמודדות וההתנסות הם הדבר החשוב ביותר.
  2. הירשמו לסדנת ״הורים-ילדים״ ולמדו ביחד עם הילדים. זו תהיה חוויה משותפת ומעצימה לכולם.
  3. כבוגרים, אפשר להירשם לקורס בכל נושא. החליטו שזה מספיק חשוב ופנו את הזמן ולכו ללמוד זאת.
  4. אפשר גם ללמוד מאיש מקצוע – הזמינו אותו ועקבו אחריו בזמן שהוא מתקן, התעניינו ושאלו שאלות. אח״כ נסו בעצמכם.
  5. צרו קבוצת תמיכה טכנית של חברים. כל אחד יתרום מהידע שלו וביחד יהיה לכם מאגר של מומחים, שמהם תוכלו ללמוד ולא רק לפתור נקודתית את הבעיות.
  6. רכשו ערכות משחק שניתן ללמוד מהן עבודות בתחומים שונים.

 

ככל שנתאמן, נתנסה ונתמודד, נגרום לכך שמעגל ההצלחות שלנו יגדל ותחושת המסוגלות שלנו תתעצם.

    תפריט נגישות