מדברים עליי 27.2.17

"לא בא לי לראות את החברים של ההורים שלי יותר. הם יודעים עליי הכל. ההורים שלי פשוט מדברים עליי ועל כל מה שקורה אתי, עם כולם. אין לי פרטיות !  לא רק החברים שלהם, מסתבר שגם הדודים שלי כבר שמעו ועכשיו כולם מדברים עליי שקשה לי בלימודים, שיש לי בעיות עם החברים. את יודעת מה זה אומר, שעכשיו גם הבני דודים שלי ידעו והילדים של החברים של ההורים שלי.. בקיצור, כל העולם ידבר עליי", ככה התלונן יואב בן ה-14 כשהוא לא מסוגל להפסיק את שטף הדיבור שלו – "ואת יודעת מה היה הכי נורא? שבשבוע שעבר הייתי אצל חבר מהכיתה ואמא שלו שאלה אותי איך אני מצליח להירדם עם הטיפול התרופתי שאני לוקח ועוד שאלה אם הוא עוזר לי בכלל. כששאלתי אותה מאיפה היא יודעת, היא אמרה שאמא שלי והיא חברות באותה קבוצה בפייסבוק ושם היא כתבה עליי..

כל דבר שאני מספר להורים, עובר מיד הלאה – לחברים ולמשפחה ובכלל בפייסבוק, בקבוצות ווטסאפ .. כולם יודעים עליי הכל.

אז זהו, החלטתי, יותר אני לא מגלה להם כלום. הם לא ידעו שום דבר ממה שעובר עליי. הם רק גורמים לי להתבייש".

אנחנו חיים במציאות בה אין פרטיות. כולם יודעים היכן אנחנו נמצאים, מי החברים שלנו, מה אכלנו, מה שתינו.. הכל נראה בתמונות ומתואר במילים. קשה מאוד שלא להיות חשופים. גם אם אנחנו לא מפרסמים, כבר יהיה מי שיתייג אותנו בלי ידיעתנו.

הבית צריך להיות המקום הבטוח והפרטי ביותר בו הילד ירגיש מוגן.

בבית הוא יכול להרשות לעצמו להגיד דברים, להיות הוא בלי המסכות, להיות הכי אמיתי, להרגיש בטוח לספר את הדברים הכי קשים שעוברים עליו, לשתף בחוויות הכי כואבות ושיקבלו אותו ויכילו אותו עם כל הקשיים. הוא צריך לדעת ולהרגיש שההורים שלו יגנו עליו, יקשיבו ויכילו אותו.

איך ?

  1. נחליט שלא מדברים על הילדים עם אחרים בנוגע לקשיים שלהם, אלא אם זה איש מקצוע שפנינו להתייעץ אתו.
  2. ברשתות החברתיות נקפיד שלא לשתף בפרטים מזהים בתפוצה הרחבה. כך נמנע את חשיפת הקשיים שלנו לעיני כל.
  3. קנו לעצמכם מחברת יפה וכתבו רק בה כשאתם מתקשים להתאפק ומחפשים למי לספר.
  4. דברו ביניכם ההורים על הקשיים ונסו למצוא פתרונות בכוחות משותפים.
  5. הקפידו לומר בקול רם שאתם לא מתכוונים לשתף בדברים ששמעתם בבית כי אתם מכבדים את הפרטיות של בני המשפחה. זהו מסר חשוב שיעבור לילדים.

כשאנחנו מספרים ומשתפים, הדברים יוצאים משליטתנו ואין לנו מושג לאן הם יתגלגלו.

חשוב שנזכור שכשאנחנו מכבדים את הפרטיות של הילדים, הם ילמדו לבטוח בנו וירגישו בטוחים לספר ולשתף אותנו.

    תפריט נגישות