מחזירים את הפיג'מה

קר כל כך !! לא יצאנו מהבית אז לא מתקלפים מהבגדים, לא מתקלחים, חם לנו בתוך הבגדים שלבשנו כל היום, לא התלכלכנו, אז לא חייבים להחליף לבגד לילה צונן.
הכל נכון, ובכל זאת, אם זכיתם לעבור את הימים הקרים עם חשמל בבית, זו לא הדרך המומלצת.
שיגרה – זו מילת המפתח.
גם בשעת סערה ומצוקה עלינו להקפיד ולשמור על ההבחנה בין היום לבין הלילה. לשמור על שגרת הבוקר ולהקפיד גם על המעבר לשגרת הלילה.
נכון שכשקר לנו אנחנו נוטים להתפנק, להתכרבל בשמיכות חמות, לאכול מאפים ומרקים מחממים ומנחמים ומחפשים רק דרכים לשמור על החום ובכל-זאת חשוב שנקפיד על השיגרה.
הפעם אני רוצה להתמקד בשיגרת הערב.
הערב הוא סיומו של אחר-צהריים עשיר בפעילות. חשוב מאוד שנכנס לשגרת הערב בהדרגה.
לפני שנתחיל בהכנות לארוחת הערב נבדוק שיש מים חמים ובמידה שאין, נדליק את הדוד. נכין ביחד את ארוחת הערב, נערוך את השולחן ונתיישב לארוחה. בארוחה נשתף בחוויות אחר הצהריים. בזמן פינוי השולחן נדאג להכין את חדר האמבטיה – נחמם אותו, נדאג שיש מגבות נקיות ונכין את בגד השינה המתאים. גם לתהליך בחירת הפיג'מה עם הילד יש חשיבות רבה – איזה בד נעים לו, הדוגמה שמצוירת, איזה פריט לבוש – חולצה בלבד, חליפה שלמה, כותונת. עכשיו נכנס לפי התור למקלחת החמה. ממנה כבר נצא נקיים ונינוחים.
זוהי שגרה שככל שנקפיד עליה תהפוך להיות לאורח חיים שימנע הרבה מאוד ויכוחים וסערות ריגשיות. לכל כך הרבה אנשים קשה להירדם, קשה בשעת השינה ואחד הדברים המומלצים עבורם הוא ליצור "הגיינת שינה" – סדר קבוע של אירועים, פעילויות וזמנים.
הורים מספרים לי, שכדי לחסוך את מריבות הבוקר, הם כבר מלבישים את ילדיהם בבגדי בית הספר הנקיים מיד אחרי המקלחת וכך הם משכיבים אותם נקיים ומוכנים ליום המחר. כשילד הולך לבית הספר הוא לא יכול להמשיך את הלילה. מאוד חשוב ליצור את המעבר הברור.
מה זו למעשה הפיג'מה או בגד-השינה ? זהו בגד אוורירי, קליל ונח, הנותן לנו תחושה של נינוחות ומשרה בנו רוגע. הבגד מייצג עבורנו את תחושת ה"בית", שיוצר את תחושת בטחון.
יצירת השגרה היא מאוד קשה, אך ככל שניצמד אליה, היא תהפוך לחלק מובנה בחיינו, והשקט והביטחון שהיא תיצור, ישפיעו על כל ההתנהלות שלנו.
טיפ לימים הקרים –
פנקו את הילדים ואת עצמכם. קנו את כריות החימום שנכנסות למיקרוגל ל-3 דקות שימו להם מתחת לשמיכה והפתיעו אותם כשיכנסו למיטה…

    תפריט נגישות