עושים סדר לקראת הסדר

לוח שנהמנקים לפסח  14.3.17

"אני לא יכול להמשיך ככה, כל שנה כשמתקרבים לפסח, הבית הופך למקום שאסור להיכנס אליו, אורית נהיית עצבנית ובלתי נגישה וכל הבית על גלגלים. אני צריך לבוא כל יום מוקדם כדי לעזור בניקיונות או לפחות להוציא את הילדים מהבית והכי מעצבן שתמיד בסוף יש לה הערות. אתמול היא כבר הגזימה, היא גם רוצה שאני אסייד את כל הסלון כי השנה אנחנו מארחים את כל המשפחה אצלנו. אה, שכחתי שבשבת הורדתי כבר את כל הווילונות וגם ניקינו את המנורות שלמעלה.

בעבודה כבר אמרו לי שאני לא מרוכז, שאני לא מספיק דברים, שאני לא חד כמו שהייתי.. אני לא יכול עוד שנה כזאת. ניסיתי לדבר עם אורית, אמרתי לה שהשנה אני רוצה שנתכונן אחרת לחג, אבל היא כל כך נעולה על מה שהיא מכירה מהבית שלה, מהילדות שלה ולא מוכנה לעשות צעד אחד לקראתי ולקראת הילדים.

המריבות האינסופיות, הצעקות, הכעסים, הילדים במתח, עונשים, אין לנו זמן לבלות עם הילדים, לעשות פעילויות משפחתיות – כולנו בסיוט. גם אורית. אבל היא לא מוכנה לוותר. כל שנה ניקיון מטורף, סיוד, וילונות וכל שנה אנחנו גמורים בערב פסח. חייבים לעשות שינוי בבית".

 

כך התחלנו את השיחה. אורית המשיכה "רונן לא מבין אותי, מאז שאני זוכרת את עצמי, ככה היו ההכנות לפסח. אני זוכרת איך אמא שלי הייתה מוציאה אותנו לחצר ולא מרשה לנו להיכנס בחופשת הפסח. כל השבוע שלפני ליל הסדר, כבר לא למדנו ואמא הייתה כל כך עסוקה בניקיונות, גם אבא שלי היה עובד אתה ולשניהם לא היה זמן בשבילנו. אני הייתי הבכורה ולכן, פעם הייתי אחראית על האחים שלי ופעם הייתי עוזרת להורים שלי. תמיד היה המתח והבלגן לפני פסח. אני לא רואה את עצמי מתכוננת אחרת לפסח. זה פסח !!! למה רונן רוצה לשנות מסורת כל כך יפה וחשובה.

אין ספק שמסורות הן מאוד חשובות, הן מחברות אותנו אל העבר, מעלות זיכרונות חשובים עבורנו. אבל אנחנו חייבים להתאים את המסורות ליכולות שלנו. לעשות התאמה למה שאנחנו יכולים לעשות במסגרת סדר היום השוחק שלנו. היום אנחנו מוצפים הרבה יותר, הכל יותר מהיר ועמוס מאוד.

 

כמה רעיונות שיהיה קל יותר לכולנו –

 1. לפני שכולם יוצאים לחופשה, תכננו את המשימות ותחליטו מה אתם עושים לפני שאתם יוצאים לחופשה. למשל – לסייד את הבית, לשלוח דברים לניקוי יבש.
 2. חלקו את המשימות לפי אזורים בבית, כך כל משימה שמסתיימת לא תפריע להתנהלות של שאר הבית – למשל סיימו חדר שינה כולל ארונות, מנורות ווילונות ורק אז עברו לחדר או למשימה הבאה.
 3. חלקו מראש את המשימות ביניכם – מי עושה מה ומה – ההורים והילדים ומה עושים ביחד.
 4. בנו מערכת ובה תרשמו את הפעילות המתוכננת כל יום וכמה זמן היא תיקח – כך כל אחד ידע מה צפוי.
 5. תכננו איזה עבודות אתם עושים עם הילדים. עבודות בפרקי זמן קצרים כמו סידור ארונות, החלפת בגדי חורף/קיץ.
 6. תדאגו בכל יום לפנות גם זמן לעשייה כייפית עם הילדים, כמו לשחק משהו ביחד, לראות סרט, לאכול ארוחה משפחתית.
 7. שתפו את הילדים בבניית התפריט לליל הסדר, כך שהם יהיו מעורבים ותהיה להם לפחות מנה אחת שהם אוהבים.
 8. הכינו רשימת קניות לערב החג. תשקלו אפשרות לעשות הזמנה אינטרנטית ולא להגיע לחנות כדי לחסוך בזמן, בלגן ורעש.
 9. אם רוצים לקנות בגדים ו/או נעליים – עשו זאת חודש קודם ולא ברגע האחרון.
 10. הכינו מראש את ההגדות הישנות וודאו שיש לכם מספיק לכולם.

 

שיהיה לכולנו חג פסח שמח !!

סדר לקראת הסדר בקובץ PDF (מתאים להדפסה)

סדר לקראת הסדר בקובץ אקסל (מתאים לעריכה במחשב)

 

  תפריט נגישות