פורים – רגישות יתר

פורים – רגישות יתר / Iris Shani
נדמה שפורים הוא החג הכיפי בעולם, אבל יש ילדים מסוימים שעבורם החג הזה הוא סיוט. אלו הם הילדים שקשה להם להחליט, קשה להם לממש את הרעיונות שלהם, קשה להם עם רעש, עם יריות הקפצונים, המולת הרעשנים, יציאה מהסדר הקבוע, הצפיפות, התהלוכות שצריך לעמוד ולחכות – ואי הנוחות בתוך הבגדים כי קר מדי או חם מדי, או לא נוח, מגרד, מציק ומגביל… הכל קשה.
נכנסה אליי לחדר נערה בת 12 וסיפרה לי שהיא והחברות שלה החליטו להתחפש בתחפושת משותפת. היא בכלל לא רצתה את התחפושת הזו אבל הלחץ החברתי הכריע. היא לא רצתה להיות לבד, רצתה להיות שותפה לתחפושת עם החברות, כי כך כבר לפחות כבר עברה את שלב ההתלבטות של למה תתחפש. אבל אז הבינה שהתחפושת עשויה מבד רשת לא גמיש, שגם דוקר.
כאן היא נרתעה וחשבה שאולי כדאי שבכל זאת תתחפש לבד. מצד שני היא רצתה להיות חלק מהחבורה וזה הכניס אותה למתח גדול. היא הגיעה למצב שאפילו חשבה לוותר, להודיע שהיא חולה ולא להשתתף בכל מסיבות הפורים באותו יום. כך לא תצטרך לעבור, כהגדרתה, את "הסיוט הזה".
נזכרתי באמא שהיתה אצלי לפני שבועיים וגם היא השתמשה במילה "סיוט". זה התחיל בזיכרונות מהילדות שלה – ההחלטה על התחפושת, מאיזה בד, אילו אביזרים נלווים צריך לקנות, איך היא תשמור על הכול שלא ילך לאיבוד. היא סיפרה לי שהיא עדיין זוכרת את שמלת הנסיכה המדהימה שאמא שלה קנתה לה וכמה היא התלהבה, ובבוקר כשלבשה אותה כל הגוף שלה התחיל לגרד, ובאמצע היום היא כבר לא יכלה יותר וקרעה אותה מעל הגוף ונשארה בבגד הגוף שהיה מתחת וכולם צחקו עליה. היא עדיין זוכרת את זה, וכשהיא דיברה על זה עמדו דמעות בעיניה. עברו מאז יותר מ־25 שנה.
חשבתי על הנערה וידעתי שאני לא רוצה שהיא תסחוב את הקושי הזה איתה להמשך חייה. יחד איתה ישבנו וחשבנו מה בכל זאת היא יכולה לעשות כדי לפתור את ה"סיוט" הכרוך בתחפושת לפורים השנה.
1. לנסות לכבס את התחפושת או לדאוג ללבוש מתחת לתחפושת בגד (בגד של ממש), שימנע את המגע שלה עם הרשת הדוקרת.
2. שתבדוק אם יש בד אחר במקום הבד המגרד, שממנו יהיה אפשר עדיין להכין את התחפושת שהחליטו בחבורה.
3. שתדבר עם החברות שלה ותגיד להן מה הקושי שלה עם התחפושת ואילו רעיונות יש לה להחלפת הבד או להחלפת התחפושת עצמה.
חברים, כאן נכנס התפקיד שלנו כהורים: לוו את התהליך שהילדים עוברים, תבינו שיש להם קושי אמיתי. לפעמים זה נראה כמו סתם פינוק או איזו שטות אבל זהו קושי אמיתי שמלווה אותם כל החיים, וחשוב מאוד שנעזור להם למצוא את הפתרונות כדי שיעברו גם את החג הזה ללא ה"סיוט".
שיהיה חג פורים שמח לכולנו!