פורים – רגישות יתר

זה נדמה שזה החג הכי כייפי בעולם. אבל ישנם ילדים מסוימים שעבורם החג הזה הוא סיוט. אלו הם הילדים, שקשה להם להחליט, קשה להם לממש את הרעיונות שלהם, קשה להם עם הרעש, עם יריות הקפצונים, המולת הרעשנים, היציאה מהסדר הקבוע, הצפיפות, התהלוכות שצריך לעמוד ולחכות, אי הנוחות בתוך הבגדים כי קר מדי או חם מדי, או לא נח, מגדר, מציק ומגביל… הכל קשה.
נכנסה אליי לחדר נערה בת 12 וסיפרה לי, שהיא והחברות שלה החליטו להתחפש בתחפושת משותפת. היא בכלל לא רצתה את התחפושת הזו אבל הלחץ החברתי הכריע. היא לא רצתה להיות לבד, רצתה להיות שותפה לתחפושת עם החברות, כי כך כבר לפחות כבר עברה את שלב ההתלבטות של למה תתחפש. אבל אז הבינה, שהתחפושת עשויה מבד רשת לא גמיש, שגם דוקר וגם לא צמוד לגוף. כאן היא נרתעה וחשבה שאולי כדאי שבכל זאת תתחפש לבד. מצד שני היא רצתה להיות חלק מהחבורה וזה הכניס אותה למתח גדול. היא הגיעה למצב שאפילו חשבה לוותר, ולהודיע שהיא חולה ולא להשתתף בכל מסיבות הפורים באותו יום. כך לא תצטרך לעבור, כהגדרתה, את "הסיוט הזה".
נזכרתי באמא שהיתה אצלי לפני שבועיים וגם היא השתמשה במילה "סיוט". זה התחיל בזיכרונות מהילדות שלה – ההחלטה על התחפושת, מאיזה בד, אלו אביזרים נלווים צריך לקנות. איך היא תשמור על הכל שלא ילך לאיבוד. היא ספרה לי שעדיין היא זוכרת את שמלת הנסיכה המדהימה שאימא שלה קנתה לה והיא כל כך התלהבה ובבוקר כשלבשה אותה, כל הגוף שלה התחיל לגרד ובאמצע היום היא כבר לא יכלה יותר וקרעה אותה מעל הגוף ונשארה בבגד הגוף שהיה מתחת וכולם צחקו עליה. היא עדיין זוכרת את זה וכשהיא דיברה על זה, עמדו לה דמעות בעיניים. עברו מאז יותר מ-25 שנה.
חשבתי על הנערה וידעתי, שאני לא רוצה שהיא תסחוב את הקושי הזה אתה להמשך חייה. יחד אתה ישבנו וחשבנו מה היא כן יכולה לעשות כדי לפתור את ה"סיוט", עם תחפושת לפורים השנה.
1. לנסות לכבס את התחפושת או לדאוג שהיא תלבש מתחת לתחפושת בגד, שימנע את המגע שלה עם הרשת הדוקרת.
2. שתבדוק אם יש בד אחר במקום הבד המגרד, שממנו יהיה אפשר עדיין להכין את התחפושת שהחליטו בחבורה.
3. שתדבר עם החברות שלה ותגיד להן מה הקושי שלה עם התחפושת ואיזה רעיונות יש לה להחלפת הבד או להחלפת התחפושת עצמה.
חברים, כאן התפקיד שלנו כהורים, לוו את התהליך שהילדים עוברים. תבינו שיש להם קושי אמתי. זה נראה לפעמים סתם פינוק או איזו שטות, אבל זהו קושי אמתי שמלווה אותם כל החיים ומאוד חשוב שנעזור להם למצוא את הפתרונות כדי שיעברו גם את החג הזה ללא ה"סיוט".
אז חג פורים שמח לכולנו!