קצוות חשופים

אנשים עם הפרעת קשב חיים עם "עור חשוף" – ה"קצוות" אצלם חשופים. כל מה שהם פוגשים בדרכם נוגע להם ב"קצוות החשופים" האלו ולכן הם נמצאים במערכת יחסים לא פשוטה עם מה שהם פוגשים. בגלל החשיפה של הקצוות יש להם קושי בוויסות. זה בא לידי ביטוי ברגישות לרעשים, לריחות, למגע, לאור, למילים ופוגש אותם בהרבה מוקדים בחיים – בתזונה, במגע, בשינה, בזוגיות – בכל הכישורים החברתיים. זוהי רגישות שאובחנה רפואית כקושי פיזיולוגי.

הפרעת קשב אינה המצאה חדשה, זהו קושי שהיה תמיד, אך ההסברים, האבחונים והשמות היו שונים.

 

זו השנה השישית שאנחנו ממשיכים במסורת של הכנס הארצי של עמותת קווים ומחשבות – העמותה הישראלית להפרעת קשב (ADHD).

מטרת הכנס להעלות את הידע והמודעות בנושא הפרעת קשב ולהוציא אותה מתוך הסטיגמות שזו הפרעה חינוכית–התנהגותית ולמקם אותה כהפרעה נוירו-ביולוגית התפתחותית.

 

הנושא המרכזי שבחרנו להרצאות הכנס הוא התמודדות עם הקושי בוויסות. הוויסות פוגש אותנו בתחומי החיים השונים – בתזונה, במגע, בריח, בצלילים, בשינה, בזוגיות ובכל הכישורים החברתיים.

 

נפתח בהרצאה שתתאר את גלגולה של ההפרעה לאורך ההיסטוריה, את שיטות האבחון והטיפול לאורך השנים. נמשיך במגוון הרצאות מומחים בתחומים השונים, שיעזרו לנו להכיר ולהתמודד עם הקשיים השונים ובין לבין נשמע גם סיפורים אישיים.

 

קושי בוויסות פוגע ביכולת ההתנהלות (תפקודים ניהוליים), זה פוגע בחיים החברתיים, במשימות שצריכים לבצע וגורם לקשיים רבים בהתנהלות היומיומית.

וויסות עצמי הוא היכולת של אדם לשלוט בתגובות ובהתנהגויות שלו כלפי הסביבה (מוסיקה רועשת, קישוט באוטו שמתנדנד) והסובבים (ילד צורח, ריח זיעה, דיבור קולני).

הוויסות העצמי מתייחס גם לאופן התגובה ועוצמתה. התגובות הן למעשה "מופע" שנמדד בזמן, עוצמה ותדירות. זו היכולת להפעיל שיקול דעת בבחירת התנהגות, תוך שליטה בעוצמת התגובה, צורת התכנון  של התגובה והתאמתה לכללי ההתנהגות המקובלים בחברה.

שליטה עצמית מאפשרת לאדם להתאים עצמו לסביבה, תוך התגברות על מצבים לא נעימים ומציאת פתרון יעיל המסייע לו להתמודד כשהוא נתקל בבעיה. השליטה נרכשת במרוצת השנים ומפתחת יכולת התמודדות עם מחשבות, רגשות והתנהגות.

הצורך לפעול מתוך שליטה בהתנהגות, מחייב מאמץ רגשי, נפשי שגורם פעמים רבות לעייפות ולכן יש קושי בשמירה על השליטה העצמית לאורך זמן.

קושי בשליטה העצמית גורם להתנהגות אימפולסיבית ובלתי מווסתת, שהופכת למופע של פגיעה באדם עצמו ובסביבתו. גם כשהמופע מסתיים, החזרה לשגרה אינה פשוטה, משם שצריך להתמודד עם התוצאות של אותו מופע – נזקים כלכליים, נזקי גוף, נזקים חברתיים ופגיעה רגשית.

    תפריט נגישות