קשה להעיר אותם בבוקר

לא משנה כמה מוקדם ההורים קמים ומתארגנים כדי לעזור לרונה לקום, עדיין קשה מאוד להעיר אותה. היא מכוונת שעונים מעוררים שמעירים את כל הבית, רק לא אותה. כשהיא קמה, אסור להתקרב אליה או לדבר איתה. היא צורחת על האחים שלה, תופסת את האמבטיה לעשרים דקות ונתקעת שם. האחים שלה נעלבים, ההורים כועסים עליה והיא מרגישה שהיא הכי נוראית בעולם. ההורים מאיימים עליה בעונשים והיא מתפרצת, כועסת, צורחת ולפעמים זה נגמר בזה שהיא לא הולכת לבית הספר בכלל.
כשדיברנו אמרה רונה להורים "אני יודעת שזו הבעיה הכי קשה שלי – הקימה בבוקר, ההתארגנות ולוחות הזמנים. הצעקות והעונשים שלכם לא עוזרים בכלל – למה כל כך קשה לכם להבין?!"

אז מה עושים ?

 1. תזכרו שהם לא עושים לכם את זה בכוונה. באמת קשה להם.
 2. תקומו מוקדם ותהיו מוכנים לפני שאתם מעירים את הילדים.
 3. תדאגו שהכל יהיה מוכן כשאתם מעירים את הילדים, כדי שתוכלו ללוות אותם בתהליך הקשה שלהם לקום בבוקר. מה שעוזר זה התארגנות נכונה ולהיות פנויים אליהם
 4. אם אתם בעניין – צרו אתם משחקי בוקר, שימו מוסיקה שהם אוהבים, צרו יחד אתם צלצול השכמה שתקליטו בעצמכם – הכל כדי לעזור להם בהתארגנות.
 5. למדו את הילדים לכוון שעונים מעוריים ולכוון תזכורות. כדי שילמדו שהאחריות להשכמה היא עליהם בסופו של יום. אתם למעשה רק המאמנים והמלווים שלהם.
 6. הקפידו להעיר אותם לפחות שעה לפני שהם צריכים לצאת מהבית, כדי שיוכלו להתארגן בנחת.
 7. בררו אתם ערב קודם מה הם רוצים לארוחת הבוקר, ואיזה כריכים ירצו לבית הספר, כך שתוכלו להפיץ את הריחות מהמטבח וזה עוד דבר שיכול לעזור להם לקום יותר בכיף.
 8. בדקו עם הילדים מה "המסלול" הנכון עבורם להשכמה ומה יכול לעזור להם (לפתוח תריס, להוריד שמיכה), תזכרו מה הם לא אוהבים כדי להקל עליהם את הקימה וכדי שלא תגרמו להם להתעורר בכעס ועצבנות. (דגדוגים זה לא מצחיק אותם, כניסה חוזרת לחדר שוב ושוב מעצבנת אותם)
 9. כעסים ועונשים לא יעזרו לילדים לקום. להיפך, תהיו קשובים להם ותעזרו להם לקום בלי הלחץ – זה מה שמכניס אותם למצב של "דווקא". הם לא יכולים להתמודד גם עם הקושי שלהם לקום וגם עם הלחצים והכעסים שלכם.
 10. להרחיק אותם ממסכים למינהם לפחות שעה אחת לפני השינה.
 11. רוב הילדים היום ישנים פחות ממה שמומלץ, שימו לב לשעה בה הם הולכים לישון…

בכל מקרה – תפעלו מתוך הבנה של הקושי שלהם ומתוך התחשבות– בגישה זו תצרו מודל לילדים איך לקום בזמן בבוקר ואיך להתארגן בצורה היעילה ביותר.