תחפושות

הוא נכנס עצבני לחדר ומיד התחיל "היא כל הזמן בקניות, אני לא מצליח לעמוד בקצב, כל פעם שוב הודעה על חבילה שנמצאת באיזו חנות, או פיצוציה או בסניף דואר וצריך ללכת לאסוף אותה משם. בסוף אני זה שצריך לעמוד בתור וללכת בסוף היום להביא עוד חבילה. היום היא הגזימה – אספתי 5 אריזות שונות ממקומות שונים ובכולם היו תחפושות.

שאלתי אותה אם אולי יש לנו עוד 17 ילדים שאני לא יודע עליהם… והאמת שמה שהכי הפריע לי זה שהילדים בכלל לא בחרו, לא ניהלנו אתם שיחה לגבי החג, לגבי התחפושות, לא נתנו להם את האפשרות לבחור בעצמם, לא לימדנו"
פניתי לאשתו ושאלתי – ומה את עונה ? והיא ענתה – "אין לי זמן ואין לי כח ללכת עם הילדים לחנות ולהתווכח אתם עד שהם מחליטים. זה כל כך פשוט לי בסוף היום, אחרי שכולם נרדמים, להיכנס לאינטרנט ולבחור מתוך המבחר העצום והמחירים הנמוכים. הרבה יותר פשוט לי לבחור כמה תחפושות, בלי לשאול יותר מדי ולתת לילדים שיבחרו מתוכן. אז הזמנתי עשרים תחפושות שונות בזיל הזול, ככה הילדים יוכלו לבחור מה שמתחשק להם, הם יוכלו גם לגוון וגם חסכתי כמה מאות שקלים."

פתאום הבנתי שחג פורים הפך להיות חג התחפושות. הילדים אינם מקשרים את התחפושות לסיפור המקראי – התחפושות היצירתיות והמיוחדות שאפיינו את החג נעלמו. כל תהליך החיפוש, הבחירה וההכנה לא קיימים כמעט.

אז בואו נחזיר את המיומנויות החשובות לחג ונראה לילדים איך אנחנו מתכוננים לחג –

  • נקבע זמן לפחות חודשיים לפני החג שבו נבנה את מסלול התחפושת של כל ילד לבחירת התחפושת.
  • כל ילד יעשה את תהליך החשיבה לפני בחירת התחפושת – מדוע אני רוצה דווקא את זה, מה אני צריך להכין על מנת שזה יקרה, קביעת התקציב, השוואת מחירים, תכנון זמנים.
  • עודדו את הילדים לחבור לחברים נוספים וביחד ליצור תחפושת משותפת, שיתכננו ביחד, יערכו קניות וייצרו את התחפושת ביחד – זו עבודת צוות שחשובה מאוד להמשך בחיים הבוגרים.
  • ארגנו "ערב החלפות" עם השכנים בבניין, או עם חברים, או במשפחה – כל משפחה תציג את התחפושות שברשותה ואפשר יהיה להשאיל, להחליף, לתת ולחדש תחפושות.
  • תכנון התחפושת – קצר/ארוך, חם/קר, סוג הבד, מה יהיו חלקי הבגד, אם צריך בגד עליון, אם יש לנו נעליים מתאימות ומה עם גרבונים בצבע מתאים ? לחשוב גם על חלופה למזג האוויר.
  • גם סעיף התקציב מאוד חשוב, זהו חלק מסך כל המאמצים הנדרשים – אם ישבנו ובחרנו תחפושת הרבה לפני הזמן, תכננו וחשבנו מה אנחנו רוצים לקנות, נוכל גם להזמין אותה באינטרנט מבעוד מועד ולחסוך כסף.

בתקופה הנוכחית אנחנו מוצפים בשפע ובמבחר רב של מוצרים זולים, חד פעמיים לרוב, שמאפשרים לנו לקנות מבלי להתאמן בבחירה.
אבל מיומנות זו, היא מיומנות שעתידה לשרת אותנו לאורך כל החיים. אם לא נתאמן בגיל צעיר, איך נדע לעשות את הבחירות שלנו בעתיד?

    תפריט נגישות