המרכז הארצי לבחינות והערכה

בתאריך 25.6.18 התארחה אצלנו בדף הפייסבוק מנהלת היחידה לבחינות מותאמות וחברת צוות בכירה מהמרכז הארצי לבחינות והערכה.

לפני שנתחיל, לכל מי שלא יודע, "המרכז הארצי לבחינות והערכה" היא עמותה אשר נוסדה בשנת 1981 על-ידי ועד ראשי האוניברסיטאות, שמטרתה בנייה והפעלה של מערכת מבחנים לחיזוי הצלחה בלימודים אקדמיים, שתסייע בתהליך הבררה והמיון של מועמדים למוסדות להשכלה גבוהה בישראל. המרכז אחראי על בחינות כמו המבחן הפסיכומטרי, בחינות הקבלה ל-M.A בפסיכולוגיה (מתא"ם), בחינות המיון השונות באנגלית או בעברית ובחינות הקבלה לפקולטה לרפואה. בנוסף לכך, במרכז הארצי פותח גם מבדק המת"ל שמרבים להשתמש בו באקדמיה.
לכל מי שמעוניין להעמיק את ידיעתו בנושא המבחן הפסיכומטרי, ומה עליו לעשות בכדי להגיש בקשה לקבלת התאמות, מוזמן להיכנס למדריך שמפורסם אצלנו באתר.

לכל מי שפספס את האירוח, אז ליקטנו עבורכם חלק מהשאלות שנשאלו ע"י הגולשים שלנו בדף ובפניות אישיות. השתדלנו לשמור את השאלות והתשובות אותנטיות כפי שנכתבו.

חשוב להדגיש שאין לראות בתשובות שמופיעות כאן כייעוץ אישי.

אני בן 31 ועברתי אבחון בפעם הראשונה רק לפני כמה שנים. לפני כןלא עברתי אף פעם אבחון, אבל בראייה לאחור היו סימנים לקשיים. אני מנסה ללמוד למבחן הפסיכומטרי ואינני מצליח. אני זקוק להקלות במבחן, אבל בגלל שאני צריך להביא תעודות מבית הספר, שאין לי אותן, אני בבעיה גדולה.
מה אפשר לעשות ?

שלום לך. כדי לעמוד בקריטריונים לאבחון של הפרעת קשב נדרשת עדות כלשהי לקיום תסמינים בגיל צעיר (לפי ההגדרה הפורמלית – לפני גיל 12). לשם כך אנחנו זקוקים לתיעוד אובייקטיבי כלשהו של קשיים. לא הכרחי שאלו יהיו תעודות – אפשר להיעזר גם בחוות דעת של מורים ושל אנשים אחרים שהכירו אותך, תיעוד שאולי נשמר אצל רופא המשפחה, או כל מסמך אחר שיהיה בו כדי להעיד על קשיים שהחלו בגיל צעיר. ללא תיעוד כזה אין לנו אפשרות לוודא שאכן מדובר בהפרעת קשב וריכוז, ולא בקשיים ממקורות אחרים.

אם ישנן סיבות אובייקטיביות שבעטיין לא נשמר התיעוד, אפשר לכתוב מכתב המפרט אותן ולצרפן לפנייה.
בהצלחה!

יש לי שאלה לגבי התאמות לאוניברסיטה. למה אני צריך לעשות אבחון מת"ל, אם יש לי אבחון תקף לבעיית הפרעת קשב ?

זו שאלה שכדאי להפנות למוסד הלימודים בו אתם מבקשים ללמוד. לכל מוסד לימודים מדיניות משלו לגבי אבחונים קבילים, ולרוב קיימת יחידת תמיכה לסטודנט שיכולה לספק תשובות לכל השאלות בעניין. בהצלחה !
שאלת המשך: אני שואל בגלל שהמת״ל הוא פיתוח של המרכז הארצי לבחינות והערכה.

תשובת נציגת המרכז הארצי: נכון, אבל כיום המת"ל נפרד לגמרי מהמרכז הארצי, וכל מוסד מחליט אלו אבחונים הוא מקבל ומה תוקפם.

אני בת 26 בקרוב. עברתי אבחון לראשונה לפני כמעט שנה, ומעולם לפני כן לא היו לי הקלות כלשהן. הציונים שלי בבית הספר תמיד היו טובים, על אף שהרגלי הלמידה שלי תמיד היו לקויים ביסודם, ואולי בשל כך התפספסתי במערכת. אני מסיימת השנה לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה, גם אותם עברתי ללא התאמות למיניהן, מלבד רטלין ותרופות מהמשפחה, בעיקר בשל עצלות שלי. כיום אני מודעת יותר להפרעה ולהשפעה הנמשכת והמצטברת שלה על חיי לאורך השנים. אני מעוניינת לקבל הקלות שאני חשה היום יותר מתמיד שמגיעות שלי, זאת משום שאני עתידה לגשת למבחן מתא״ם בעוד מספר חודשים. מה שמעכב אותי מלעשות זאת היא התהייה האם העובדה שאובחנתי רק לאחרונה, והעובדה שעד כה הציונים שלי היו סבירים ללא הקלות והתאמות, תמנע ממני את הניסיון לקבל התאמות במבחן?

התהייה שלך אכן במקום… בבחינות שנחשבות "בחינות גורליות" (high-stakes) ניתנים תנאים מותאמים למי שיש לו לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז מתועדת מגיל צעיר, כזו שהשפיעה השפעה משמעותית על התפקוד האקדמי, ושגם כיום יש לה השפעה משמעותית על התפקוד, וזאת, רק אם היא פוגעת בתפקוד שאינו נמדד ישירות בבחינה. אם הקשיים לא הופיעו בגיל צעיר, או שהשפעתם על התפקוד הייתה יחסית קטנה (כמו שאת מתארת במקרה שלך), הסבירות לקבל התאמות אינה גבוהה. הסיבה לכך היא שאנו מקפידים מאוד על ההוגנות כלפי כלל הנבחנים. אנחנו משנים את תנאי הבחינה רק מקרים שיש עדויות ברורות ומובהקות שהקושי נובע מלקות שהחלה בגיל צעיר, והשפעתו על התפקוד היא משמעותית.
כמובן, שעל אף כל זאת את יכולה להגיש בקשה, וכל המסמכים שתשלחי ייקראו בעיון רב על ידי אנשי המקצוע שלנו. ההחלטה שתתקבל מבוססת על קריטריונים מקצועיים ועדכניים. המון בהצלחה!

אני מאובחנת מגיל 14 בהפרעת קשב. כל השנים לפני היו לי קשיים רבים והערות על התנהגות וחוסר הבאת ציוד, פוטנציאל לא ממומש וכו'.
בפנייה לקבלת התאמות כתבו לי שיש לי "הפרעת קשב סביבתית". שאלתי את המאבחנת, והיא אמרה שזו המצאה שלכם. מה זה אומר "הפרעת קשב סביבתית?"

שלום לך. המושג "הפרעת קשב סביבתית" אינו מוכר לנו ואנחנו גם איננו משתמשים בו. גם לא סביר שהוא הופיע במסמך רשמי שיצא מאיתנו (ואם כן, אשמח לראות אותו).

אנחנו מגדירים הפרעת קשב באופן שצמוד מאוד להגדרות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית (APA) שאומצה גם על ידי משרד הבריאות הישראלי, ואין בהגדרה שום התייחסות למושג זה.

לכן, בוודאי, שלא דחינו בקשה בגלל "הפרעת קשב סביבתית". לרוב בקשות נדחות כי אין די עדויות לכך שמדובר בהפרעת קשב חמורה, שהופיעה בגיל צעיר, ומשבשת משמעותית את התפקוד.

תגובת המשך: נפלא. אשמח לשלוח לכם את המכתב שקיבלתי מכם, למרות שאני בטוחה שיש לכם אותו במערכת. מסרי לי פרטים ליצירת קשר, תודה.

תשובת נציגת המרכז הארצי: על המקרה הספציפי שלך עניתי לך באופן פרטי. אדגיש כאן כי בדקתי את כל התכתובת הרלוונטית, והמושג "הפרעת קשב סביבתית" אינו מופיע בשום מכתב רשמי שיצא מטעמנו.

למה אני לא יכול לקבל את אותם הקלות שקיבלתי בתיכון ?
למה כל-כך קשה לקבל תוספת זמן בפסיכומטרי ?

יש לכך הרבה סיבות. כשמחליטים על תנאים מותאמים, ההחלטה נעשית ביחס לבחינה הספציפית. כל בחינה בנויה אחרת, יש לה מטרות אחרות, והיא דורשת מיומנויות אחרות. חוץ מזה, בכל בחינה מודדים משהו אחר. למשל, בבחינה הפסיכומטרית, מהירות העיבוד שנמדדים ישירות בבחינה, בניגוד לבחינות הבגרות, שם זו לא המטרה. באופן דומה, בבגרות צריך לקבל התאמה של התעלמות משגיאות כתיב, בעוד שבפסיכומטרי זה מופיע באופן אוטומטי.

בהערכת מבחן החיבור מתעלמים ממילא משגיאות הכתיב. בגלל שתוספת זמן מסייעת לכל הנבחנים, כולם ישתפרו אם יקבלו תוספת זמן. התאמה זו ניתנת מאוד בזהירות, ורק לנבחנים שאכן הוכיחו כי האיטיות שלהם נובעת מבעיה מוכרת שיש עליה תיעוד. הזהירות היא הכרחית כדי לא לפגוע בהוגנות של הבחינה כלפי כלל הנבחנים.

למה אין הארכת זמן להפרעת קשב, ורק על בסיס דיסלקציה?
הרי ברור שאחד הקשיים הכי גדולים בהפרעת קשב זה הקושי ב"שליפה".

תנאים מותאמים למצבים שונים נקבעים תוך לקיחה בחשבון של מספר רב של שיקולים: אופי הלקות, השפעתה האפשרית על הבחינה, מבנה הבחינה ומצבו הספציפי של הפונה, כפי שמשתקף באבחונים שלו. כמו כן, נלקח בחשבון ידע מחקרי-מדעי על התאמות שונות במצבים שונים/
באופן כללי: לגבי תוספת זמן זו ניתנת מאוד בצמצום מכיוון שהיא מסייעת לכל הנבחנים ולא ספציפית לאנשים עם לקויות שונות. אם נותנים תוספת זמן באופן לא מבוקר, הדבר פוגע מאד בהוגנות כלפי כלל הנבחנים.

ובאשר להפרעת קשב: המידע שמגיע מהספרות המחקרית בארץ ובעולם מעיד שבמקרים רבים תוספת זמן אינה מסייעת להפרעת קשב, ובחלק מהמקרים אף פוגעת בתפקוד הנבחנים, לפעמים אפילו בלי שהם מודעים לכך. בשני מחקרים שערכנו בארץ נמצא שתוספת זמן לא מסייעת לאנשים עם ADHD בבחינה הפסיכומטרית, ובחלק מהמקרים ציונם אף יורד. גם התייעצות עם אנשי מקצוע מומחים, הן באקדמיה והן בשטח, העלתה שהפסקות בין פרקי הבחינה הן התנאי המתאים ביותר.

אגב, קושי ב"שליפה" אינו אחד ממאפייני היסוד של הפרעת קשב, וגם בבחינה הפסיכומטרית אין כלל צורך ב"שליפה" של מידע.

אינני רוצה התאמות במבחנים, ששם אין לי בעיה, אבל סיכום החומר במהלך השיעורים הוא פשוט משימה בלתי אפשרית. מה אפשר לעשות כדי לקבל עזרה?

זו שאלה מצוינת. היא איננה מצויה בתחום המומחיות שלנו, ולכן אינני יכולה לתת תשובה מקיפה וטובה. אני רק יכולה לומר שברוב המוסדות האקדמיים פועלת יחידת תמיכה לסטודנטים לקויי למידה ובעלי מגבלות שונות בחסות דקאן הסטודנטים. ליחידות אלה יש בדר"כ אנשי מקצוע שמומחים בליווי סטודנטים עם לקויות למידה והפרעות קשב, והם מציעות סיוע רב באסטרטגיות למידה, ארגון, ועוד. מומלץ מאוד לפנות אליהן.

היגשתי בקשה להתאמות בבחינה הפסיכומטרית וקיבלתי תשובה שלילית . אני רוצה לערער ולהגיש שוב כי שכחתי לצרף טופס אבחון שעשיתי בילדותי, שמצאתי. למה עלי לשלם שוב?

הדיון בבקשה הראשונה (לכל בחינה) לתנאים מותאמים נערך ללא תשלום כלל. ערעור על החלטה, או הגשת חומר נוסף לדיון דורש לפתוח את התיק מחדש, להגיש אותו לאנשי הצוות שדנו בו, או לאנשי צוות חדשים, ובכל מקרה צריך לקרוא את החומר מחדש. הדבר כרוך בעבודה לא מעטה וכן בעלויות נוספות. לכן, על אף שהבקשה הראשונה אינה כרוכה בתשלום, הוספת חומר או ערעור דורשים תשלום.

  1. יש לי כמה שאלות.
    הבנתי שתלמיד עם הפרעות קשב שלא אובחן לפני גיל 12 בדרך לא יקבל כלל התאמות, מהי הסיבה לכך?
  2. מדוע במועד ספטמבר הגשת התיק הינה רק חודשיים לפני הבחינה? מהזה שאינו משאיר למי שזקוק זמן לחדש אבחון, לאסוף מסמכים, ולהספיק להגיש את התיק?
  3. האם תלמידים שזקוקים לבחינה משולבת (עברית-ערבית, עברית-אנגלית וכדומה) עם לקות קריאה/כתיבה , יכולים להיבחן על המחשב בבחינה משולבת? (מפע"מ).
  1. המרכז הארצי אימץ את ההגדרות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית (APA) שאומצה גם על ידי משרד הבריאות הישראלי. לפי הגדרות אלו, כדי לאבחן ADHD נדרשות עדויות לקשיים שהופיעו לפני גיל 12 (בעבר, אגב, זה היה גיל 7!). זו אחת מדרישות היסוד לאבחנת ההפרעה. לכן, כדי שנוכל לקבוע שאכן מדובר ב- ADHD ממקור ראשוני, אנחנו מבקשים עדות כלשהי שהתסמינים החלו לפני גיל 12. זה לא חייב להיות אבחון רשמי, אלא כל מסמך אובייקטיבי שיש בו כדי להעיד על קשיים בתחום.
  2. עניתי בהמשך לשאלה נפרדת.
  3. בחינה ממוחשבת – מפע"מ – קיימת כיום רק בשפה העברית. לכן, מי שנבחן בשפות אחרות יקבל התאמות מסוגים אחרים.

האם רק בחינות הן מותאמות? לי יש קושי גדול מאוד בכתיבת עבודות. איך אפשר לקבל התאמות או עזרה בכתיבת עבודות ובעמידה בלוח זמנים?

ברוב המוסדות האקדמיים פועלת יחידת תמיכה לסטודנטים לקויי למידה ובעלי מגבלות שונות תחת דקאן הסטודנטים. ליחידות אלה יש בדר"כ אנשי מקצוע שמומחים בליווי סטודנטים עם לקויות למידה והפרעות קשב, והם מציעות סיוע רב באסטרטגיות למידה, ארגון ועוד. מומלץ מאוד לפנות אליהן.

מדוע הקדמתם את תאריך הגשת המסמכים לקבלת התאמות עבור מועד ספטמבר 2018?

הערכות לבחינה מותאמת דורשת הרבה מאוד משאבים, תיאומים לוגיסטיים ועבודה של אנשי צוות רבים.  לכן, קביעת מועד סגירת ההרשמה תלוי בהרבה מאוד גורמים.
מאחר שאנו קוראים לעומק את כל המסמכים שהוגשו, וכל תיק נקרא על ידי שני אנשי מקצוע הדבר לוקח לא מעט זמן.
אחרי שמסתיימת קריאת כל הבקשות צריך לדאוג לנוסחי בחינה מיוחדים:
לאתר חדרי בחינה מתאימים במוסדות (כיתות קטנות, נגישות, קרבה לשירותים, ועוד),
ולשבץ את כל הנבחנים בכיתות לפי שיקולי התנאים המותאמים:
להדפיס ולייצר את כל החומרים הנוגעים לבחינה המותאמת, לארוז חומרי בחינה לכל נבחן ונבחן בנפרד, לשלוח זימונים לבחינה המותאמת בפרק זמן סביר כדי שהנבחן יוכל להיערך, ועוד…

כל אלה יכולים להיעשות רק לאחר שנבדקו כל הפניות ונקראו כל המסמכים וכל זה נעשה למאות אם לא לאלפי נבחנים במועד. לכן, בכל מועד נעשית הערכה של הזמן שנדרש לכל הפעולות הללו ונקבע מועד סגירת ההרשמה בהתאם.

חשוב לציין שאנחנו מאוד משתדלים לקבוע זמנים סבירים שיאפשרו לפונים להגיש בקשות באופן נינוח, ומצד שני שיאפשרו לנו לקיים את כל הפעולות הנ"ל בצורה מקצועית וללא טעויות.

הדרך הטובה ביותר היא להקדים ולהגיש את הבקשה עד כמה שאפשר. הנחיות להגשת הבקשות ותאריכי סגירת המועדים מפורסמים חודשים רבים מראש, ולכן אין סיבה לדחות את הגשת הבקשה לרגע האחרון.

ולכל מי שפספס את האירוח, ורוצה לקרוא בעצמו את השאלות, מוזמן להיכנס לקישור המצורף.

    תפריט נגישות