מתכוננים לחופש

"אני יודעת שלא עשיתי שום דבר ממה שסיכמנו, אבל בסוף אני אעשה הכל, בעוד חודש הילדים יהיו בחופש, לקחתי חופשה להיות אתם, ואז בטוח יהיה לי זמן להספיק לעשות הכל" כך נכנסה נועה לחדר מתנצלת "הכל רשום לי, הבדיקות שהייתי צריכה לעשות, סידור הארונות קיץ-חורף, הבדיקות לילדים, סידור החדר המבולגן, הכל נספיק בחופש. תכננו גם לצאת לטיול בחו"ל, הכל רשום לי, יש לי רשימות מסודרות בטלפון, על המקרר ליד המחשב, רק חסר לי זמן".

כל שנה מגיע החופש הגדול וכל שנה צריך להתכונן אליו מחדש. תמיד כשהוא מתחיל יש ערמה של דברים שלא הספקנו לעשות במשך השנה. התחושה היא שבחופש יהיה לנו יותר זמן. אך חופשה שאינה מתוכננת מראש, לרוב הופכת לחופשה לא מנוצלת ולא יעילה, כי בנוסף לכל הדברים שאנחנו רוצים לעשות, הילדים לא נמצאים במסגרות ואנחנו צריכים לדאוג להם ואחרי כל השנה שבה התאמצנו לשמור על שגרה, הגענו לחופש ושם מגיעה גם ההתפרקות. שום דבר לא קבוע, לא ברור ולא מתוכנן.

ככל שהחופשה מתקדמת ואנחנו לא מספיקים לעשות את מה שרצינו לעשות, התסכול שלנו גובר, אנחנו יותר עצבניים, מאשימים את הילדים בחוסר העשיה שלנו, אין לנו סבלנות לכלום ואנחנו נכנסים למצב של הימנעות, פשוט לא עושים שום דבר. שוברים את הכלים ולא משחקים, מה שקורה קורה. תחושה של אובדן שליטה ועוד תחושה של כשלון שמצטרפת לכשלונות קודמים.

אז איך נתכנן בכל זאת את החופשה ?

נחליט על שלושה דברים מתוך כל הדברים שרצינו לעשות במשך השנה, שאנחנו רוצים שיתבצעו בחופשה. יש משימות שאני עושה לבד ויש משימות שאני צריכה להיעזר או לעשות בשיתוף עם אחרים. חשוב להצמד ללוח תאריכים של ימי החופשה.

לדוגמה :

 • קביעת תור לרופא – משימה שאני עושה לבד.
  ניקח את לוח החופשה ונחליט על היום שבו אני מבצעת כל אחת מהמשימות.
  לדוגמה: קביעת תור לרופא – אני קובעת את היום בו אתקשר ואקבע ואני מסמנת V רק לאחר שהתור נקבע ורשמתי בלוח.
 • סידור ארון הבגדים של הילד – משימה שאני עושה בשיתוף עם הבן שלי.
  נקבע תאריך בלוח החופשה, נגדיר כמה שעות נקדיש למשימה, נמצא סידור לאחים שלו, נחליט ששנינו מתנתקים מכל אמצעי התקשורת לזמן שהגדרנו ונחליט מראש על פעילות כייפית בסיום המשימה.
 • בילוי בסרט – משימה שאני עושה עם הילדים ואני יודעת שלבד לא אסתדר, אגייס עזרה.
  לתאם עם נותני העזרה תאריך ושעות מתאימים, לרשום אותם בלוח ולהחליט מראש על חלוקת התפקידים במהלך הבילוי.

אחרי שהצלחנו לבצע את שלושת המשימות שהגדרנו, נוכל להמשיך ולהכניס ללוח החופשה עוד משימות, כשאנחנו מגיעים ממקום של הצלחות ולא של כשלונות.
ניתן להזמין את ערכת ההתארגנות של החופש הגדול שהעמותה פיתחה ביחד עם חברת יאנסן בחינם דרך הלינק הבא goo.gl/forms/8G4taQqpKZPvG0Fd2

חופשה נעימה ומוצלחת !

  תפריט נגישות