טלפון נייד

"הנדנוד הזה של תקני לי מכשיר טלפון לא מפסיק. אני מתלבטת ומתחבטת בתוך כל העקרונות שעליהם גדלתי ובתוך כל המידע שאני לומדת, האם זה נכון שלילד בן 8 יהיה מכשיר טלפון נייד?
אני מסתכלת ורואה טלוויזיה, אקסבוקס, מחשב, לפטופ, אייפד – אני רואה את כל הגירויים ושואלת את עצמי האם זה נכון שאקנה לילד בן 8 טלפון ?
האם בכלל יש גיל שבו מותר או אסור ?
מה הם הצרכים ? מתי באמת צריך שלילד יהיה טלפון נייד משלו ?
אז זהו שבעצם אין מתכון או חוק או כלל או אמירה חכמה אחרת לגבי שימוש בטלפון לילד בן 8.
לא חשבתי בכלל לקנות לו טלפון בגיל הזה ובכל זאת אני מוצאת את עצמי חושבת ובודקת ומשווה מחירים, מנסה למצוא את הטלפון האולטימטיבי עבור הילד שלי בן ה-8.
אני שואלת את עצמי – מה קרה לי ? אני חלשה ? איבדתי עמוד שדרה ? הילד שלי לא יהיה מקובל חברתית ? למה בכלל זה שוב עולה ועולה ?
הלחץ החברתי הוא לחץ נוראי – לכולם כבר יש. המלה "לכולם" מוציאה אותי מדעתי. אני מרגישה שאני לא עומדת בערכים, במנהגים ובתפיסת העולם שלי.
בקבוצות הווטסאפ שאני שייכת אליהן, הדילמה הזו עולה פעמים רבות. יש קבוצות של הורים שמציעים לקנות לילדים טלפונים "טיפשים" – כאלו של פעם, ללא אפשרויות גלישה, ההחלטה הסופית של אותם דיונים, היא תמיד שלא קונים לילד מכשיר טלפון. אז איך זה שבסוף לכל הילדים בכתה של הבן שלי יש מכשיר טלפון והמשוכלל ביותר ? האם להפוך את הילד שלי ליוצא דופן ?"

כך היא פתחה את השיחה, שיתפה בהרהורי ליבה, בהתלבטויות הקשות האם לקנות מכשיר סלולרי לבן שלה בן ה-8 או לא ? זה החזיר אותי לאותן שיחות שהיו לי עם הורים מתי לקנות מחשב, מתי לקנות אופניים, עד איזו שעה להרשות להם להישאר בחוץ בלילה – אנחנו, ההורים מוטרדים שעות רבות סביב השאלות בנוגע לאיך אנחנו רוצים לחנך את ילדינו.

בשבוע שעבר צפיתי בתכנית טלויזיה בה צילמו משפחה שכולם ישנים ביחד, הילדים לא הולכים ללמוד בבי"ס וכולם לומדים בלימוד ביתי. לא משנה מה דעתי בנושא, להורים ולילדים היה ברור מאוד מדוע הם ישנים ביחד, מה הם אמורים ללמוד וללמד, ועל איזה ערכים ואמונות הם גדלים.
המסר החינוכי מבחינתי היה חוסר הבלבול שלהם – ההורים העבירו לילדים מסר מאוד ברור של מה נכון מבחינתם ומה לא והילדים ישרו קו לפי המסר הזה.

ילדים צריכים הורים ברורים, החלטיים, אך עם זאת הורים שילמדו להיות קשובים גם לצרכים שלהם. רק עם עמוד שדרה של עקרונות ברורים ניתן יהיה ליצור את הגמישות. רק על בסיס יציב נוכל להתגמש ולבנות עליו את הקו החינוכי שלנו.

אז חברים, שבו קודם ודברו:

  • קבעו מה הדרך המשותפת שאתם מאמינים בה ורוצים לחנך על פיה את הילדים שלכם.
    החליטו מה נכון ומה לא נכון עבורכם מבחינה ערכית, חינוכית, חברתית וכלכלית. ואז החליטו – האם באמת אייפון 7 הוא זה שיהפוך את הילד שלכם למלך הכתה ?
  • החליטו האם אתם מיישרים קו עם הסביבה או שאתם תחליטו מה הדרך הנכונה עבורכם ועבור המשפחה שלכם.
    בכל מקרה –
  • אל תנסו למצוא את ההנחיה הברורה של הרשויות כי לא תמצאו. אין הנחיה שקובעת ממתי מותר לתת לילד מכשיר סלולרי. זו החלטה במאה אחוז שלנו ההורים בהתאם לערכים שלנו ולתנאים בהם אנחנו חיים.

    תפריט נגישות