ילדים עם הפרעת קשב (ADHD) ורעש

דמיינו לעצמכם תיק גב שאליו נאספים כל הרעשים שהאוזניים שומעות.

בתיק הגב של ילדים עם הפרעת קשב נמצאים קולה של המורה, צעדי הילדים, רשרוש הדפדוף בספרים, שריקת המשרוקית משיעור חינוך גופני, כלב שנובח בחוץ, רוכסן של קלמר שנפתח, תקתוק השעון, גרירת כסא, פטפוטי הילדים, סירנה של אמבולנס, רוח שנושבת, כדור שקופץ בחוץ, המזגן, הנשימות, קולה של המורה מהכיתה ליד, שיחת טלפון שמתנהלת בחוץ, דלת הכיתה החורקת, ציפור שמצייצת בחוץ, עפרון שנפל על הרצפה, הטוש שחורק על הלוח ועוד ועוד…  לכל הדעות מדובר בתיק עמוס מאוד, דמיינו לעצמכם מה משקלו.

עבור ילדים עם הפרעת קשב רעש הוא עומס. בעומס שכזה בקשה "קטנה" כמו להעתיק מהלוח או לפתור תרגיל, הופכת כבדה מאוד ולעיתים אפילו בלתי אפשרית.

התגובות שלהם לא מאחרות להגיע – צעקות, בכי, אלימות, התפרצויות, חוצפה. בתגובה הם מקבלים מהמורה כעס, עונשים או תגובות כמו "מה כבר ביקשתי", גם התגובות מחבריהם לכיתה לא מאחרות להגיע – לועגים להם, מפחדים מהם, לא רוצים לשבת לידם.

יש דרכים אחרות להתמודד –

  • תנו להם לשים אוזניות כאשר הדבר מתאפשר במהלך עבודה בחוברת למשל.
  • שבו איתם ודברו איתם על העומס הזה.
  • תנו להם להרגיש שאתם מבינים אותם.

חישבו ביחד על טיפים נוספים שיכולים לעזור להם. כל ילד הוא שונה, אם תאפשרו לו בצורה רגועה, לחשוב מה יכול לעזור לו, תופתעו מהמודעות והיצירתיות.

כשאתם רואים ילד שסוחב תיק בית-ספר מאוד כבד, אתם עוצרים לבדוק איתו מה יש בתיק וחושבים ביחד איך לסדר אותו בצורה נוחה יותר – עשו זאת גם עם תיק הגב מלא הרעשים של אותם הילדים עם הפרעת קשב. יש לנו את הכוח לסייע להם להוריד קצת מהעומס של "תיק הגב" שלהם.

    תפריט נגישות